Yellow Berries Mountain Ash Viburnum Sea Buckthorn

Rakytník patří mezi nenáročné keře. Zahradu ozdobí krásnými listy, nejcennější jsou ale plody

Rakytník má krásné listy, které se během léta třpytí. Díky tomu je jeho vzhled výjimečný, ale to není vše. Jeho plody jsou velmi chutné a můžete si z nich udělat zajímavé zavařeniny nebo si upéct dezert. Plody mají oranžovočervenou barvu a jsou velmi ceněné pro své vlastnosti. Mají vysoký obsah vitaminů a budou se hodit hlavně v podzimním období.

Jak pěstovat rakytník na své zahradě?

Rakytník nemá žádné vysoké nároky na místo, kde bude růst. Stačí mu i chudá půda, která může být jakkoliv vlhká. Hodí se do těžkých půd nebo i do kaluží vody. Potřebuje ale hodně slunce, dobře se mu bude dařit ve skupinách s dalšími keři. Nehodí se ale pod stromy, které mohou tvořit hodně stínu. Můžete ho pěstovat i ve městech nebo podél cest, protože mu nevadí znečištěné ovzduší.

Mohlo by vás zajímat:  Stálezelené rostliny a keře potřebují během zimy dostatečnou ochranu

Na co byste při jeho výsadbě neměli zapomenout? Je to především to, že může dorůst do výšky až 6 metrů. Je to dvoudomá rostlina, takže musíte vedle samičích keřů vysadit také samčí keř, abyste se dočkali plodů. Můžete ho pěstovat ve formě keře nebo ho zkrátit. Výhonky můžete pravidelně stříhat, abyste dostali ideální tvar. Rakytník byste neměli vysazovat ve společnosti jiných rostlin, proto není vhodný do malých zahrad.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak sbírat plody rakytníku? Budete potřebovat hodně síly

Plody rakytníku zrají na podzim, ale na keři zůstanou po celou zimu až do jara. Sbírat je můžete během celé doby, ale dávejte si pozor, protože dobře drží na stopce. Jestli se je budete snažit oddělit od větve, šťáva může snadno vytéct. Zranit se můžete o ostré hroty. Proto je nejlepší plody sklízet, když jsou zmrzlé.

Mohlo by vás zajímat:  Praktický průvodce ořezáváním keřů a stromů v podzimní měsíce

Rakytník je velmi málo napaden škůdci, nevyžaduje žádná speciální ošetření a přihnojit ho stačí jednou za 3–4 roky. Vyplatí se ho pěstovat právě pro jeho plody plné vitaminů, které využijete především v zimním období chřipek nebo nachlazení. Zavařeniny z rakytníku jsou velmi oblíbenou alternativou ke klasickým sirupům proti kašli. Nikdy plody nejezte syrové, protože jsou kyselé a mají hořkou příchuť.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/sea-buckthorn/planting-sea-buckthorn-trees.htm
Přidat na Seznam.cz