Horké dny dokážou rostliny vysušit, pomůže jim pořádná koupel i přesazení
Horké jarní nebo letní dny mohou být pro vaše květiny problém. Stane se vám občas, že i přes sebelepší péči na svoje krásky zapomenete? Pokud už k tomu dojde, musíte zasáhnout co nejdříve, jinak o rostliny definitivně přijdete.
Co udělat nejdříve?
Zkontrolujte květináče a kořenové baly. Pokud je substrát seschlý natolik, že už vzniká prostor mezi ním a květináčem, je to vždy špatně. Je to předně známka toho, že rostlina už žije jen v minimu substrátu, pokud se mu tak dá ještě říkat. Kořenový systém už dosáhl takové velikosti, že bude lepší rostlinu přesadit. Rostlinu z květináče uvolněte a oklepejte starý zbytek zeminy. Zkontrolujte kořeny a odstraňte poškozené a suché části. Po přesazení substrát vždy pečlivě přimáčkněte, zajistíte tak, že se voda dostane ke všem kořenům.
Jak správně zalévat květiny?
Rostliny, které se hlásí o svou péči, protože jste je zapomněli zalít, rozlišíte snadno. Pokud jsou listy jen svěšené a rostlina stále žije, přeneste květiny do vany a vydatně je osprchujte vlažnou vodou. Můžete využít i další způsob. Květiny naložte na půl hodiny do vany nebo kbelíku s vodou. Ponořte celý květináč tak, aby kořeny mohly nasát tolik vody, kolik potřebují. Poznáte to tak, že ze substrátu přestanou vycházet vzduchové bublinky.
Správná průběžná péče je vždy lepší než litovat, že jste o květiny přišli. Vody by mělo být tak akorát. Přelité rostliny snadno uhnijí. Nejlepší je samozřejmě používat odstátou vodu, ze které vyprchá chlor a voda bude mít stejnou teplotu jako zalévané rostliny. To, jak květiny budou hospodařit s vodou, záleží mimo jiné i na volbě vhodného substrátu.
Využít můžete i půdní sorbenty, které se prodávají v několika variantách. Jedná se o speciální látku v podobě malých kuliček, které nabobtnají jako houba a mohou tak zadržet přebytečné množství vody. Tu pak kořenům uvolňují podle potřeby.