Hoja masitá je exotická krasavice, která pokoj rozzáří svými hvězdami
Máte pocit, že krásné a exotické rostliny musí být vždy náročné? Dokážeme vám, že tomu tak není. I jako začátečník si můžete vypěstovat nádhernou rostlinu, která bude pastvou pro oči a není třeba žádných speciálních znalostí. Hoja masitá je pokrytá vrstvou nádherně zelených listů a také růžovými drobnými květy. Díky tomu se ve vaší domácnosti budete cítit perfektně.
Přirozené prostředí
Pochází z tropických oblastí Asie, ale za přírodních podmínek roste také v dnešní Číně a Japonsku. Hoja masitá se vyznačuje výraznými stonky, které jsou pokryty dlouhými zelenými listy. Největší hodnotu však mají květy, které někteří přirovnávají tvarově k drobným hvězdám. Obvykle mají růžovou barvu a jsou často pokryty drobnými chloupky. Hoja masitá má také intenzivní a sladkou vůni.
Zvolte správné stanoviště pro pěstování
Jedná se o intenzivně kvetoucí rostlinu, která by měla být umístěna ve světlé místnosti. Květině se nebude dařit poblíž jižního a východního okna. Listy rostoucí na výhoncích se mohou kvůli nadměrnému slunečnímu světlu zbarvit a usychat. Musíte myslet také na to, že hoja ráda leze, takže ji musíte poskytnout vhodnou podporu. Můžete ji pověsit přes bambusový kůl, nechat ji růst na provázku umístěném pod stropem nebo podepřít mřížkou. Je třeba si uvědomit, že podpěry musí být pevné, protože hoja intenzivně přibývá na váze.
Hnojení a zálivka
Většina kvetoucích rostlin by měla být pravidelně zavlažována a často doplňována hnojivy, která jim dodávají minerály, jež potřebují k životu. Hoja masitá je výjimkou, protože je vysoce odolná proti suchu. Bohužel její kořeny jsou náchylné k hnilobě, proto by měla být voda do substrátu nalita s mírou. Nejlépe jen malé množství jednou za několik dní.
Buďte velmi opatrní
Hoja netoleruje žádné změny, dokonce ani výměnu květináčů. To může mít za následek úplné opadání listů. Místo s květináčem by proto mělo být dobře promyšlené. Hoja je také velmi odolná vůči prachu a nečistotám. Není nutné pečlivě čistit listy.
Údržba
Mladé sazenice je třeba každoročně přesazovat do nových květináčů. Velké rostliny často dosahují značné velikosti, proto by tento postup měl být prováděn každých několik let. Stačí jí opatřit běžnou univerzální půdou, ale je nutné vytvořit drenážní vrstvu, aby se minimalizovalo riziko přelití.
Pokud došlo k nějaké chybě v péči, většinou rostlinu zachránit nelze. Můžete však snadno pořídit novou sazenici. Odřízněte několikacentimetrový mladý výhonek a nechte ho pustit kořeny v nádobě s vodou. Jakmile se kořeny objeví, zasaďte sazenici do květináče.