Top View Handsome Man Smiling While Lying

Hodina, ve kterou chodíme spát, ovlivňuje naše zdraví. Může dokonce způsobit problémy se srdcem

Chodíte spát brzy, nebo naopak pozdě? Spánek je pro naše zdraví velmi důležitý, stejně jak doba, ve kterou jdete spát. Studie dokázaly, že hodina usínání může ovlivnit vaše zdraví natolik, že se můžete vyhnout srdečním onemocněním. Všude vidíme, jaké negativní dopady může na naše zdraví mít nedostatek spánku. Tentokrát se ale zaměříme na tu pozitivní stránku.

Srdce se neustále studuje

Nejnovější výzkumy ukázaly, že nejlepším časem, kdy se odebrat do postele, je mezi 22. a 23. hodinou. Aby to ale vědci dokázali, museli nashromáždit data 88 000 účastníků studie. Jejich spánek i probouzení byly sledovány po dobu sedmi dní, na rukou měli speciální akcelerometry. Respondenti také vyplňovali dotazník, ve kterém uvedli údaje o životním stylu nebo fyzickém zdraví. To má na kvalitu spánku také obrovský vliv.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomeňte na drahé pesticidy z obchodu, stejně dobře poslouží domácí metody
Zdroj obrázku: Freepik

Druhá část studie pak spočívala v tom, že se stejní lidé sešli ještě o 6 let později, aby se zjistilo, jak se jejich spánkové návyky změnily. Ty se projevily také na srdečních chorobách – v celé skupině bylo zaznamenáno 3172 lidí, kteří měli problémy se srdečním a kardiovaskulárním systémem.

Problémy se objevily u lidí, kteří chodili spát po půlnoci

Ve většině případů měli problémy se srdcem lidé, kteří chodili spát kolem půlnoci nebo ještě déle, ve srovnání s těmi, kteří usnuli mezi 22. a 23. hodinou. Usínání mezi 23. hodinou a půlnocí zvýšilo riziko onemocnění o 12 %, ale je velmi zajímavé, že se také nedoporučuje chodit spát příliš brzo. Usínání před 22. hodinou může zvýšit riziko kardiovaskulárních chorob o více než 24 %.

Mohlo by vás zajímat:  Pecka z avokáda nemá v koši co dělat. Tahle její praktická využití zná málokdo

Ženy jsou přitom ohroženější skupinou, hlavně kvůli tomu, že chodí později spát. Může to souviset s rozdíly v endokrinním systému – důležitý je také věk všech zúčastněných studie. Ženy jsou všeobecně vystavené zvýšenému riziku srdečních onemocnění kvůli prodělané menopauze.

Zdroj: https://www.nbcnews.com/health/aging/falling-asleep-time-may-safest-heart-new-study-shows-rcna4887
Přidat na Seznam.cz