Ripe Sour Yellow Juicy Organic Lemon

Citron v domácnosti nahradí chemické čisticí prostředky

Komu by se chtělo dobrovolně uklízet na úkor jiných a mnohem příjemnějších aktivit? Takových lidí se moc asi nenajde, proto všichni ostatní chtějí mít očistu domácnosti rychle z krku a sáhnou po drahých čisticích prostředcích. Mají pocit, že jim usnadní práci a vše bude zářit čistotou. To, že jde spíše o marketing a uvnitř obalu se skrývají agresivní chemikálie, je nejednou smutná realita. Čím tedy drahé výrobky z drogerie nahradit? Obyčejným citronem, tedy vlastně jeho kůrou!

Ekologická alternativa k chemikáliím

Zkuste se někdy podívat na složení různých čisticích prostředků, které se pyšní zázračnými výsledky. Budete jistě překvapeni, jaké množství agresivních chemických sloučenin se v roztocích a prášcích nachází. Smutná pravda pro přírodu, ale každý si může vybrat vhodnější a ekologickou variantu. Efektivním čističem je obyčejný citron. Tento citrusový plod skrývá šťávu s dezinfekčními a antibakteriálními účinky, použít se může též samotná kůra, která by jinak skončila v koši.

Mohlo by vás zajímat:  Mlsání bez výčitek: rozinky nejen zaženou chuť na sladké, jsou také velmi zdravé
Zdroj obrázku: Freepik

Voňavá a čistá koupelna

Kde citrusovou kůru použít? Rozhodně v koupelně, která rychle ztrácí lesk pod nánosy vodního kamene, který vzniká při odpařování tvrdé vody. Citronové slupky odstraní nejen plak a usazeniny, ale také další odolnou špínu, která se vyskytuje na obkladech a dlažbě. Bílou stranou slupky se mohou fleky snadno odstranit. Kůra se může rovněž rozmixovat na jemnou pastu, kterou se špinavá místa potřou. Směs se nechá několik minut působit, poté se dlaždičky omyjí běžným způsobem. Bonusem k čisté koupelně bude příjemné citrusové aroma.

Mohlo by vás zajímat:  Sázení ovocných stromů krok za krokem

Svěží bílé prádlo

Citronová šťáva se může přidat též do pračky k běžnému pracímu prášku, dobře poslouží jako přírodní bělidlo na bílá trička, košile či kalhoty. Z citronové kůry se může vyrobit domácí univerzální čistič. Velká hrst slupek se vloží do zavařovací sklenice a zalije se běžným kvasným lihovým octem. Kůra se nechá louhovat ve tmě po dobu dvou týdnů, poté se roztok slije a používá pomocí rozprašovače na obklady, dlažbu i sprchový kout, ale současně v kuchyni, kde odstraní mastnotu, usazeniny i zvláště odolné skvrny.

Zdroj: https://www.merrymaids.com/cleaning-tips/quick-tips/cleaning-with-lemon/
Přidat na Seznam.cz