Hnědnutí tújí uvnitř koruny vyplaší i zkušeného zahradníka. Na vině může být několik faktorů
Nádherně zelené túje mohou být pýchou každého zahradníka a efektivní ochranou před zvědavými sousedy. Tyto rostliny jsou ideální pro živé ploty, ale vypadají skvěle i jako solitéry. Bohužel se často stává, že zdravý vzhled je pouze povrchní a uvnitř jsou suché a hnědé. Podívejme se, proč túje uvnitř vysychají, a co můžete udělat pro to, aby se to nestávalo.
Proč máte problémy s tújemi?
Jakmile se objeví u túje hnědé a suché části, nemusíte hned začít panikařit. Jde o zcela přirozený jev, protože je jehličnan velmi hustý a jeho vnitřní část není vystavena dostatečnému množství světla. V takovém případě byste měli suché větvičky pravidelně odstraňovat a rostliny pozorně sledovat, protože po delší době bez správné péče může dojít ke vzniku plísní.
Vysychání vnitřní části může být způsobeno tím, že jsou stromky zasazené příliš těsně u sebe. Nemají dostatek světla a jsou náchylnější k rozvoji nemocí. V tomto případě byste se měli zaměřit na pravidelné stříhání živého plotu, protože prevence je vždy lepší než léčba. Vzdálenost by měla být 50–60 centimetrů od sebe.
Zkuste napravit vzniklé škody na zahradě
Suché větve jsou také signálem, že mají nedostatek vody. Jehličnany v prvním roce po výsadbě potřebují dostatek závlahy, a to během celého roku. Zalévat byste je měli jednou týdně. Nezapomínejte na to hlavně v období dovolených. Půda kolem keřů by měla být vlhká asi do hloubky 30 centimetrů.
Dalším důvodem, proč máte suché túje na vnitřní straně, může být nemoc. Plíseň šedá je jednou z nejčastějších chorob, se kterými se můžete setkat. Jejím prvním příznakem jsou změny barvy výhonů hluboko uvnitř koruny. Jakmile se příznaky rozšíří po celém povrchu jehličnanu, budete mít velký problém. Zalévat byste měli túje dostatečně, ale zároveň opatrně, abyste zabránili vzniku houbových chorob, na které lze aplikovat fungicidy.
Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/arborvitae-turning-brown/