Caterpillar 3803243 1280

Hladové housenky jsou nepřátelé všech zahrad, existují ale účinné způsoby, jak se jich zbavit

Pokud se staráte o zahradu a záleží vám na ní, jistě sami nejlépe víte, kolik různých druhů škůdců vaše dřeviny a rostliny ohrožuje a může je zcela zničit. Housenky patří z hlediska jejich množství a také žravosti mezi nejobávanější škůdce.

Co jsou vlastně housenky

Housenky nejsou zvláštním druhem živočišné říše, ale vývojovým stadiem denních i nočních motýlů. Většina se soustřeďuje na listy, které jsou jejich nejčastější potravou a tam je i najdete. Některé housenky však napadají i plody nebo stonky. Pokud je vaše zahrada housenkami postižena, je dobré se poradit s odborníkem a určit druh, protože pak je snazší i samotný zásah proti nim. Některé housenky se totiž zaměřují na určité rostliny, zatímco jiné nejsou v potravě vybíravé.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat myši z domu pomohou oblíbené byliny i speciální odpuzovače a pasti

Některé druhy housenek žijí v půdě a napadají jak kořenový systém rostlin, tak také stonky a stává se, že můžete rostlinu nalézt zcela překousnutou nad zemí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prevence a ochrana proti housenkám

Abyste snížili riziko, že vám zahradu ve velkém napadnou housenky, je dobré udělat ty nejlepší podmínky ptákům, pro které jsou housenky vítanou potravou. To uděláte nejlépe tak, že poblíž dřevin a rostlin umístíte napáječky a krmítka, která budete pravidelně doplňovat.

Pokud máte větší zahradu, doporučují odborníci vyčlenit její menší část pro volný, přirozený růst rostlin, protože například bodláky nebo kopřivy většině housenek naprosto vyhovují a nebudou mít takovou potřebu šířit se i na pěstované odrůdy.

Mohlo by vás zajímat:  Aromatické rostliny udrží komáry v bezpečné vzdálenosti
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud najdete polehané rostliny, je potřeba prozkoumat půdu, zda se v ní nevyskytují housenky. Když je najdete, půdu opatrně překopejte a housenky z ní odstraňte.

V případě, že jsou housenkami nebo jinými škůdci napadnuty dřeviny, je možno jako první krok rozložit pod kmen plachtu a stromem zatřást. Hmyz pak popadá dolů a je možné ho ručně zlikvidovat. Toto je nejlépe udělat ráno, po chladnější noci, kdy je hmyz méně aktivní. Pokud je však problém s hmyzem ve vyšších korunách stromů, je nutno sáhnout po chemickém postřiku a nejlépe přivolat odborníka.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/prevent-caterpillars.htm
Přidat na Seznam.cz