Hladová zvěř může hledat potravu i v naší zahradě. Ochraňte svůj pozemek jednoduše, ale efektivně
V letních měsících nás na zahradě trápí mnoho malých škůdců, jako jsou slimáci, mravenci nebo mšice. Během zimy se musíte často potýkat s divokou zvěří, která v tuhé zimě hledá jakékoli jídlo. Potrápit vás ale může i v teplých měsících, kdy je zahrada plná zelených výhonků. Jak ochránit zahradu před srnkami nebo zajíci?
Srny a zajíci jsou největší hrozbou
V zimě a na začátku jara mají zvířata velký zájem o naše zahrady kvůli nedostatku potravy. Proto ohlodávají kůru a všechny viditelné výhonky. Mladé rostliny jsou přitom velmi citlivé, takže jim útok škůdců může hodně ublížit. Každý, kdo má pozemek blízko lesa, by se měl zamyslet nad dobrou ochranou svého pozemku, stromů a záhonů před divokou zvěří.
Jak chránit zahradu před divokou zvěří?
Evidentní a nejjednodušší ochranou pozemku je samozřejmě plot kolem celého pozemku. Proti návštěvám divokých zvířat by měl být vysoký alespoň 2 metry. Myslet ale musíte také na podzemní část plotu. Na pevný základ do hloubky 30 centimetrů byste neměli zapomenout, protože některá zvířata se k vám mohou podhrabat pod plotem.
Nezapomeňte na ochranu ovocných stromů
Než budete mít kvalitní plot, můžete využít i jiné možnosti ochrany. Pro ovocné stromy najdete v obchodech speciální obaly. Jedná se o sítě, které zabrání zvířatům poškodit kůru stromů a zároveň zajistí správnou cirkulaci vzduchu. Použít můžete také bambusové, slaměné nebo proutěné rohože. Tímto způsobem ochráníte své stromky, aniž byste zvířatům ublížili.
Domácí prostředky k odstrašení divokých zvířat
Mnoho zahradníků vám poradí také odpuzovače pomocí zvuků. Jde o malé zvonky nebo kovové nádoby, které pověsíte na stromy. Stačí mírný vítr a zvířata se leknou a utečou. Použít k odpuzení můžete také vůně. Šedé mýdlo s vodou můžete nastříkat na ovocné stromy. Zvířatům to bude připomínat pach člověka a nebudou se k zahradě přibližovat.
Zdroj: https://www.thezebra.com/resources/home/how-to-protect-your-garden-from-animals/