Colorado 1530312 1280

Obávaná mandelinka bramborová dokáže zničit celou úrodu. Zabraňte jí v tom včas

Poznáte ji podle oranžového těla a výrazných hnědých pruhů na žlutých krovkách. Coloradský brouk, jak se jí podle místa původu lidově přezdívá, nebude mít s vaší úrodou žádné slitování. Mezi predátory, kteří vás zbaví tohoto škůdce, patří dravé ploštice, tři čeledi pavouků a slunéčko sedmitečné neboli beruška, ale ty těžko přesvědčíte k hlídání vaší zahrádky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Proto je potřeba zakročit všemi dostupnými prostředky k vyhnání mandelinek daleko od vašich brambor a lilků.

Mohlo by vás zajímat:  S jarem se probouzejí i škůdci. Mravence v domě lze vyhubit, nebo chytře vypudit

Chemie není potřeba, stačí správně volit rostliny na zahrádce

Každému něco nevoní a mandelinky nejsou výjimkou. Mezi účinná preventivní opatření patří vysetí kopru a měsíčku lékařského mezi rostliny brambor. Tyto škůdce spolehlivě odpudí také šalvěj, křen nebo řebříček. Doporučuje se také posypat půdu draselnou solí ještě před výsadbou brambor. Dojde tak k likvidaci larev, které v ní mohly přezimovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud jste již našli na svých bramborách či cuketách tyto pruhované broučky, nezbývá nic jiného než se pustit do manuální práce. Je nutné mandelinky jednu po druhé sesbírat a buď utopit v roztoku vody se solí, nebo je spařit vařící vodou. Toto je nutné opakovat denně, dokud nedojde k úplnému vyhubení.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím lze bojovat s octem, cibulí nebo jedlou sodou

Vyzkoušejte přírodní postřik

V zahradnických potřebách seženete spoustu přípravků, které vás mandelinek zbaví. Pokud chcete jít raději ekologičtější cestou, vyrobte si nějaký doma. Není na tom nic těžkého a zvládne to každý. Například postřik z ořechových listů bude doslova spásou pro vaše brambory. Louhujte přibližně 1 kg ořechových listů ve vodě po dobu 5 dnů. Vzniklým roztokem postříkejte všechny rostliny na zahrádce nebo poli, během několika dnů uvidíte, že po mandelinkách nebude ani památky. Pokud se na vaší zahradě nenachází ořešák, můžete zkusit výluh z kopřiv. Kopřivy zalijte 10 l vody a nechte 5 dnů odležet. Poté opět nastříkejte na brambory.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/garden-pests/colorado-potato-beetle-control/
Přidat na Seznam.cz