Habr vytvoří nepropustný živý plot, který ochrání před hlukem i zvědavýma očima
Habr obecný je rostlinou, která se velmi často používá k vytvoření živého plotu. Při správných podmínkách můžete vytvořit hustou zelenou stěnu, která bude odolná a vypadat skvěle. Pokud plánujete vytvořit živý plot, habr stojí za zvážení. Nepotřebuje žádné speciální podmínky pro svůj růst a má mnoho výhod. Proč se rozhodnout pro živý plot právě z habru?
Jaké má habr výhody pro živý plot?
Habr velmi rychle a hustě roste, proto je vhodný právě na živé ploty. Je to skvělá bariéra, díky které na vás nebudou koukat sousedi, navíc také vytvoří zvukovou kulisu u vás na zahradě. Svou funkci ale bude mít také v zimě, protože listy neztrácí a na větvích zůstanou až do jara. Klidně si tak v zimních měsících můžete užívat grilování na zahradě. Kromě toho se habr hodí také do stínu, protože mu to neublíží.
Habr obecný patří mezi české rostliny a jako takový má velmi dlouhou tradici. Pokud se o živý plot z habru nebudete starat, i za několik let bude stačit ho prořezat a znovu bude jako nový. Vyrostou nové výhonky a znovu bude plnit svou funkci. Habr pak dobře snáší prořezávání a můžete z něj vytvořit různé postavy nebo geometrické tvary.
Jak můžete vysadit habr?
Habr je odolnou rostlinou, ale pozor, má vysoké nároky na své stanoviště. Potřebuje vlhkou a úrodnou půdu, která bude hlinitopísčitá. Habr ale můžete vysadit i do stínu, poradí si také s ostrým sluncem. Přes zimu potřebuje vlhkou půdu. Keře pak vysazujte podle toho, jak chcete mít plot vysoký. Pokud chcete pěkný plot, bude nutné rostlinu vysadit do dvou řad, střídavě od sebe.
Habr roste jako mladá rostlina pomalu, proto si raději pořiďte už hotové rostliny, které budou mít až metr na výšku. Budou mít větvičky po celé výšce a při výsadbě nezapomeňte zastřihnout silnější kořeny, nejlepší bude nechat jen malé kořínky. Habr je pak nutné pravidelně zastřihávat.
Zdroj: https://www.best4hedging.co.uk/blog/10-reasons-to-choose-hornbeam-hedging/