Fialové kvítky ruské šalvěje zdobí zahrady až do října, přitom není vůbec náročná
Perovskie lebedolistá, často nazývaná též ruská šalvěj, je v mnoha ohledech neobvyklou rostlinou, která může směle konkurovat levanduli. Péče o ni je nadmíru nenáročná, přičemž květina dokáže zahradu povznést na zcela novou úroveň. Seznamte se s jednoduchou péčí o tuto rostlinu a přivítejte ji u sebe na zahradě i vy!
Klenot moderních zahrad
Název rostliny odkazuje na jméno ruského generála Vasilije Perovského, který zahájil její pěstování. Ruská šalvěj zdobí zahradu po celé vegetační období, protože pokvete od července až do října. Dosahuje působivé výšky a upoutá do dálky svými fialkovými květy. Na zahradě působí kouzelně, a přitom dobře snáší sucho, má minimální požadavky na péči a je zřídka obětí chorob a škůdců. Vydává také fantastickou vůni připomínající levanduli. Vypadá skvěle jako dekorace teras a skalních zahrad nebo v podobě přírodního živého plotu. A dokonce ji můžete použít i v kuchyni!
Odolnost na prvním místě
Tato rostlina, která pochází z území někde mezi Afghánistánem a Tibetem, miluje slunce a dává přednost velmi jasným a odlehlým polohám, dobře chráněným před drsným větrem. Vydrží dokonce i velké sucho a vysoké znečištění ovzduší, naopak na příliš vlhkých místech rychle hyne. Pokud jde o půdu, nejlepším řešením je pro ni mírně zásaditý substrát (směs kompostu a písku s přídavkem křídy bude dobře fungovat). Díky těmto jednoduchým podmínkám vás rostlina odmění svou stříbřitě modrou barvou.
Před mrazy raději chránit
Aby šalvěj dosáhla své typické výšky, vyžaduje pravidelné prořezávání. Toto prořezávání musí být provedeno brzy na jaře. Ruská šalvěj dobře snáší mrazy, ale vyžaduje ochranu. Před příchodem zimy ji zakryjte jehličnatými větvemi a kolem kořenů vytvořte hromadu kompostu. Zakrytí rostliny je také vhodné během květnových mrazů, které svým neočekávaným příchodem mohou rostlinu poškodit.
Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/planting-russian-sage