Rambutan Tropical Fruit Texture Bali Indonesia

Exotické liči se vyplatí zařadit do jídelníčku pravidelně. Posílí kosti, cévní systém i imunitu

Liči je pro nás stále poměrně exotické ovoce, které si většina lidí nedopřává příliš pravidelně. To je ovšem škoda, protože se jedná o jedno z nejzdravějších druhů ovoce vůbec. Obsahuje látky, které regulují krevní tlak, snižují riziko aterosklerózy a posilují imunitu organismu. Četné studie dokazují, že tyto plody mohou do určité míry chránit před rakovinou.

Jaké vitamíny v liči najdeme?

Liči pochází z Číny. Nejprve se vysazovalo na zahradách, které patřily císařům. Rostlina, na které liči roste, se vyznačuje krásnými květy, které se po nějaké době přemění v malé, růžovohnědé ovoce obalené malými výstupky. Plody liči mají osvěžující chuť a v současné době se pěstují po celém světě. Liči obsahuje vitamíny B, K, C a E, dále antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a řadu minerálů včetně hořčíku, fosforu, draslíku, zinku a sodíku.

Mohlo by vás zajímat:  Chutné a zdravé avokádo oloupete snadno a rychle díky pár krokům

O blahodárných vlastnostech liči by se daly psát romány. Tyto plody obsahují látky, které regulují krevní tlak v těle. Polyfenoly přítomné v liči také snižují hladinu cholesterolu, čímž snižují riziko aterosklerózy. Složky liči uvolňují cévy a snižují tak riziko jejich ucpání. Obsahují spoustu vitamínu C, který pomáhá organismu bojovat s bakteriemi a viry.

Zdroj obrázku: Freepik

Liči pro zdravé kosti

Liči podporuje boj s chudokrevností díky vysokému obsahu vlákniny, kyseliny listové a železa. Poslední dvě látky se totiž podílejí na tvorbě červených krvinek. Toto ovoce podporuje stavbu kostí, proto se doporučuje lidem trpícím osteoporózou. Obsahuje velké množství vápníku, který podporuje mineralizaci kostí a zubů. Pravidelná konzumace liči zlepšuje činnost nervové soustavy, zlepšuje paměť a koncentraci, snižuje stres a nespavost.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce v zimě doplní vitamíny a dodá tělu potřebnou energii

Liči najdete v některých supermarketech a v obchodech se zdravou výživou. Loupání ovoce je snadné, stačí slupku mírně stlačit a ovoce vyjmout. Vzhledem k tomu, že dužina je sladká a šťavnatá, hodí se do ovocných i zeleninových salátů. Skvěle chutná také koktejl s přídavkem tohoto ovoce, případně kompot. Ze slupek si zase můžete uvařit čaj.

Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/lychee-health-benefits-and-interesting-recipes/photostory/76508141.cms
Přidat na Seznam.cz