Many Beautiful Cyclamens Interior Greenhouse

Africké fialky a bramboříky rozveselí zimní dny barevnými kvítky. Díky jedné zásadě pokvetou mnohem déle

Pokud si někdo myslí, že pokojové rostliny nemohou v zimě vypadat dobře a zdravě, velmi se mýlí! Stačí se podívat na oblíbené bramboříky nebo africké fialky a hned je jasné, že jim barevný kabát sluší i v zimě. Právě ony bývají v zimě v plné kráse a zdobí naše domovy krásnými květy. Bohužel nic netrvá věčně a jejich okvětní lístky poměrně rychle blednou, ale pomocí některých triků lze tento proces mírně prodloužit. Klíčová je vždy vhodná zálivka, která se liší od toho, jakou běžně aplikujeme na jiné druhy. Jak tedy zalévat fialky a bramboříky, aby po celou zimu krásně kvetly?

Mohlo by vás zajímat:  Plicník je nejen krásná rostlina, má úžasné léčivé schopnosti, kterých lze využít po celý rok

Potřebují zvláštní péči

Jak africké fialky, tak i bramboříky jsou zástupci mnoha druhů rostlin v květináčích, které vypadají nejkrásněji v zimě. Jejich bohatá květenství jsou dekorativní, ale zároveň jsou křehká a citlivá na vlhkost. Z tohoto důvodu nelze obě rostliny kropit. Mají totiž sklony k hnilobě a rozvoji houbových chorob. Problematická může být i konvenční zálivka. Proto je nutné zalévání bramboříků a fialek provádět správně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na zalévání?

Je nutné především používat správnou vodu. Měla by se nechat odstát (alespoň pár hodin), aby se z ní odpařil chlor. Jiní doporučují, aby měla také pokojovou teplotu a třeba byla i převařená. Nejdůležitější je však při zálivce afrických fialek a bramboříků způsob dávkování vody. Ideální je, aby se voda nalila přímo do podtácku. Je však klíčové, aby měl květináč drenážní otvory. Voda z talířku by se měla vsáknout, ale pokud se tak nestalo ani po několika minutách, je třeba přebytek vylít. Přílišná vlhkost podporuje hnilobu obou rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Také v zimě rozveselí zahradu barevné květiny

Jak často zalévat africké fialky a bramboříky? Odpověď není jednoznačná. Existují názory, že by se voda měla dávkovat dvakrát týdně, ale lepší je stav substrátu průběžně sledovat. Pokud je úplně suchý, je to znamení, že je třeba vodu doplnit.

Zdroj: https://www.gardenbetty.com/cyclamen/
Přidat na Seznam.cz