White Bowl With Large Sea Salt Brown Bright Wooden Table

Epsomská sůl dodá rostlinám důležité minerály, podpoří je v růstu a ochrání před škůdci

Epsomská sůl má mnoho využití. Nejenže pomůže při bodnutí hmyzem či relaxační koupeli, ale využijete ji také na zahradě. Tato sůl se hodí zejména na růže. Proč tomu tak je a jak ji použít? Právě to se dozvíte v dnešním článku společně se základními vlastnostmi, které tato sloučenina má.

Co je epsomská sůl a kde se vzala

Epsomská sůl je typ soli, který byl objeven v 17. století v Anglii poblíž stejnojmenného města. Jinak ji můžeme znát také jako epsomit či síran hořečnatý. Vyskytuje se zejména ve formě větších bílých krystalů, které jsou bez výrazného zápachu. Dříve se získávala zejména odpařováním minerálních vod. I v dnešní době se hojně využívá v mnoha odvětvích.

Mohlo by vás zajímat:  Maliníky podpoří hnojivo připravené z banánových slupek
Zdroj obrázku: Freepik

Proč epsomskou sůl využít na zahradě

Tato sůl je velmi bohatá na již zmíněnou síru, ale také na hořčík. Právě tyto dva prvky velmi přispívají ke správnému růstu a prospívání rostlin. Tato kombinace prvků také představuje účinnou ochranu proti škůdcům. Epsomská sůl bude mít vliv zejména na zakořenění mladých rostlin, růst bez deformací, velkou úrodu a bohaté kvetení.

Tato sloučenina je výborná zejména pro růžové keře. U těch podpoří síra kvalitu listů a naopak hořčík bude mít pozitivní vliv na správnou tvorbu květů.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek je účinné přírodní antibiotikum. Největší účinky prokáže při konzumaci ráno

Jak epsomskou sůl na rostliny správně aplikovat

Způsob aplikace epsomské soli je poměrně jednoduchý. Stačí jednu lžíci zalít dvěma litry vody a nechat rozpustit. Tímto roztokem pak keř zalijte. Frekvence je naprosto dostačující asi jednou za měsíc. Pokud máte pocit, že by keře potřebovaly častější ošetření, změňte poměr surovin, a to tak, že na jednu lžíci připadnou čtyři litry vody. Takovýmto roztokem můžete rostliny zalévat pravidelně jednou za čtrnáct dní. Častější aplikaci ale nedoporučujeme.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše vypudí ze zahrady aromatické rostliny, repelenty i pořádek

Roztok můžete také použít na rostliny, které vykazují nedostatek síry. Ten se vyznačuje zejména zmenšením a žloutnutím listů.

Zdroj: https://seasalt.com/salt-101/about-bath-salt/gardening-with-epsom-salt
Přidat na Seznam.cz