Ivy 413686 1920

Důvod neúspěchu při pěstování těchto rostlin je špatné umístění. Místo slunce vyžadují stín

Stinné zákoutí v zahradě může být mimořádně efektivní. Rozbije jednolitost zahrady a vytvoří tajemnou atmosféru. Správně zvolený druh rostlin způsobí, že i ty nejproblematičtější části zelené plochy, například pod korunami stromů nebo na severní straně budovy, se stanou stejně reprezentativními jako zbývající slunečnější část našeho zeleného království. Zde je seznam osvědčených rostlin pro výsadbu do stínu a stručný popis druhů, kterým nevadí omezený přístup ke světlu.

Břečťan obecný (Hedera helix)

Břečťan je výsadbou naturalističtějšího rázu. Zvládne poměrně rychle zarůst i velkou plochu (pokud nezvolíte odrůdu rostoucí pomaleji). Plazí se nejen vzhůru po podpěrách, stromech či zdech, ale dokonale pokrývá i plochý povrch a zabraňuje rozrůstání plevele. Je tedy vhodný pro zakrytí třeba svahů, kde se trávníků nedaří. Výhodou je také to, že je stále zelený.

Mohlo by vás zajímat:  Barvu hortenzie můžeme snadno ovlivnit úpravou půdy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis)

Tato rostlinka může být rozmarná. Nemá ráda podmáčenou půdu ani příliš sucho. Pokud se jí ale ve vaší zahradě zalíbí, nadělá mnoho parády. Na jaře mívá nové výrůstky a je také stále zelená.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Nádherný pupkovec rozjasní stinné rohy drobnými modrými kvítky s bílým očkem. Ve větších shlucích připomíná pomněnky. Daří se mu ve vlhčí půdě.

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Tato vždyzelená, nízká, plíživá trvalka je původem z lesního podrostu. Snáší velmi hluboký odstín, ale špatně snáší sucho. Je dekorativní díky lesklým zeleným listům, širokým až 12 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Něžné azalky jsou potěchou oka, tyto krásky však potřebují speciální péči

Trojčetka (Trillium)

Ta vytváří podrost. Snáší i dlouhodobý stín a daří se jí ve vlhku. Je to pozoruhodná rostlina. Potřebuje pár sezón, aby se uchytila, ale stojí za to. Nesnáší poškození kořenů a je dobré ji v zimě zakrýt. Pokud se ale dobře uchytí, bude se podrost rychle rozšiřovat. Vytváří stonky zakončené třemi listy, mezi nimiž rostou trojlaločné květy bílé nebo v různých odstínech růžové.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další osvědčené druhy, které jsou skvělé pro obohacení stinných míst v zahradě

  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Plicník skvrnitý (Pulmonaria saccharata)
  • Dřín kanadský (Cornus canadensis)
  • Geranium – nízké odrůdy Pelargonií
  • Barvínek menší (Vinca minor)
  • Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)
  • Mitrovnička (Tiarella wherryi nebo také Wherry’s Tiarella)
  • Violka vonná / Fialka motýlkovitá (Viola sororia)
Přidat na Seznam.cz