Purple Orchids Wild Tropical Forest Beautiful Spring Flowers With Soft Green Background

Dopřejte svým orchidejím tu nejlepší péči. Odvděčí se stále novými květy

Orchideje Phalaenopsis patří mezi nejoblíbenější květiny, kterými se obdarovávají ženy při různých svátečních příležitostech. Prodávají se hobbymarketech i samoobsluhách. Zdobí parapety oken a zimní zahrady, jsou potěchou pro oči i duši, ale často se stává, že po odkvětu končí na kompostu nebo v popelnici na bioodpad. Stačí přitom trochu správné péče a mohou opět vykvést. Jak se o orchideje správně starat?

Umístění a teplota vzduchu

Vypadají skvěle na parapetech oken, ale pozor na přímé sluneční paprsky. Orchideje totiž milují světlo, ale přímé slunce je může sežehnout a je vhodnější je přesunout dále od okna. K tomu bývají citlivé na změny teplot. Kvetení probíhá nejčastěji od února do května, poté je nutné nechat orchidej odpočinout a dodávat živiny hnojivem, které je přímo určené pro tento druh květin. Po přesunu do chladnějšího místa se mohou opět na podzim tvořit poupata.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda je symbol svátků, vykvete jenom při správné péči

Pozor na přílišnou zálivku

Dalším nešvarem při pěstování orchidejí bývá přílišná zálivka, někdy dokonce rostliny stojí ve vodě a kořeny pak uhnívají. Vhodnější je přebytečnou vodu, kterou rostlina nepřijme, vylít. Nebo je možné postavit květník do nádoby s vodou a po zvlhčení vyjmout a vrátit zpátky na místo.

Zdroj obrázku: Freepik

Prořezávání výhonků i kořenů

Při přesazování je nutné suché kořeny odstranit za pomoci ostrého a čistého nožíku. Stejným způsobem se postupuje se seschlými výhonky, vždy je dobré se držet pravidla, kdy se odstřihne zbytek po třetím očku, což přinese vyrašení nových výhonků s poupaty.

Mohlo by vás zajímat:  Rowleyho starý muž je pro pěstování náročný, za správnou péči se odmění krásným vzhledem

Nižší teploty v noci

Orchideje nepotřebují stálou vysokou teplotu, naopak po odkvetení jsou v klidové fázi, kdy vyžadují nižší teploty. Taktéž v noci jsou vhodnější nižší teploty a přesun květníku do chladu.

Substrát, keramzit i dřevěné uhlí

Použitý substrát musí být propustný, pro provzdušnění lze přidat opečené skořápky z lískových oříšků nebo arašídů, keramzit i nadrobno nasekané dřevěné uhlí.

Zdroj: https://pallensmith.com/2015/12/14/how-to-care-for-phalaenopsis-orchids-after-they-bloom/
Přidat na Seznam.cz