Domácí bylinky jí nikdy dlouho nevydržely, až správná metoda sušení napomohla k dlouhému skladování
Založili jste si na jaře bylinkovou zahrádku a teď nevíte, co s tím vším udělat? Vypěstovat a nasbírat bylinky je jen polovina úspěchu. V té druhé je musíte správně usušit a uskladnit, jinak je nebudete moci použít. Pokud jste to letos nestihli, můžete na tyto rady myslet v příštím roce, až se rozhodnete bylinky pěstovat, sbírat a sušit. Nejdůležitější je pár základních pravidel:
- sušit byste je měli co nejdříve po jejich nasbírání,
- v silné vrstvě by po sběru neměli zůstat déle než hodinu,
- extrémně důležitá je neustálá cirkulace vzduchu.
Kde se pustit do sušení?
Ideální pro správné a úspěšné usušení bylinek je dobře větraná a suchá místnost. Nejlepší bude, když zvolíte půdu nebo sklep. Stejně dobře ale můžete sušit i v obýváku. Myslete na to, že prostor by neměl být prašný, ani příliš špinavý. Na kuchyň nebo koupelnu rovnou zapomeňte, protože tam se nachází příliš vlhkosti a tyto místnosti rozhodně nejsou jako sušárna vhodné.
Sušit můžete také venku, ale jedině za teplého a suchého počasí, čehož je poměrně těžké dosáhnout. Sušení na přímém slunci je špatné pro většinu bylin, a proto byste v případě zájmu měli zvolit raději stín. Byliny na slunci se mohou rychle spálit a zčernat, což platí nejen pro sušení, ale také jejich pěstování. Až budete zakládat bylinkovou zahrádku, měli byste na to myslet. Sušit navíc musíte v co nejkratší době, aby rostliny nezplesnivěly nebo je během sušení nenapadli škůdci.
Metody sušení
Druhy, u kterých sbíráte celou nať nebo delší části, je ideální svázat do menších svazků a zavěsit. Většinou ale budete jistě sušit listy, květy nebo kořeny. V tom případě je nejlepší použít rošty, síta, nízké papírové krabice nebo jinou plochu, kterou vyložíte savým papírem. Zde se držte pravidla, že vždy musí být v tenké vrstvě a musíte je často obracet. Kořeny nezapomeňte předem dobře umýt, očistit a osušit ještě předtím, než je začnete sušit.