Garlic 3471701 1920

Roky česnek kupoval, ale až domácí pěstování mu otevřelo oči ohledně kvality i ceny

Pěstování česneku začíná být v Čechách velmi oblíbené, a to i v domácích podmínkách. Neříká se pro nic za nic, že český česnek je nejlepší. A u nás se zaručeně jedná o oblíbenou zeleninu, koření a prostředek k dlouhému zdraví. Dnes vám poradíme, jak česnek pěstovat ve vaší domácí zahradě, kdy ho sklízet a jaké odrůdy vybírat. Není to vůbec složité a můžete mít domácí surovinu, kterou používáte v kuchyni každou chvíli.

Jak pěstovat česnek?

Česnek má vysoké nutriční hodnoty, potřebuje úrodnou půdu bohatou na humus. Máte-li méně kvalitní půdu, je nutné ji na podzim přihnojit hnojem a poté rok počkat, než tam česnek zasadíme. Dobrou rotací plodin před česnekem ve stejné půdě jsou luštěniny (hrách, fazole). Neměl by se vysazovat tam, kde byla dřív jiná cibulová zelenina. Vyžaduje pravidelně zalévání, zejména během tuhnutí a růstu cibulovin. To znamená v květnu a červnu.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky z parapetu přímo na náš stůl: jídelníčku dodají sto chutí a vůní
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy sázet a jaké odrůdy zvolit?

Česnek se do půdy vysazuje na podzim v říjnu nebo listopadu, anebo na jaře v březnu nebo na začátku dubna. Rostliny česneku vysazené na podzim přitom tvoří větší hlavy. Pro odlišný čas výsadby byste měli volit také odlišné odrůdy. Podívejme se, které jsou ideální pro podzim a jaké naopak na jaro.

Zdroj obrázku: Pixabay.com
  • Pro zimní pěstování jsou ideální odrůdy: Arkus, Ceves, Harnaś, Huzar, Mega a Ornak.
  • Jarní česnek neprodukuje květenství, a proto se doporučují odrůdy: Cyril, Janus, Jankiel.
Mohlo by vás zajímat:  Je český česnek opravdu nejlepší, nebo jde jen o marketing

Jak česnek zasadit?

Nejlepší je koupit certifikovaný materiál v zahradním centru. Z česnekové hlavy, kterou si koupíte v obchodě, možná nic nevypěstujete. Ale i tato cesta je možná. Chcete-li získat výsadbový materiál, rozdělte česnekovou hlavu na stroužky. Stroužek se sbírá z hlavy těsně před výsadbou, přičemž musí mít fragment paty. Vysazují se pouze velké stroužky v řadách 6-7 cm do hloubky 5 cm. Malé stroužky se nesázejí, protože byste z nich měli malé hlavy česneku, což jistě nechcete.

Přidat na Seznam.cz