Krásné bylinky budou ozdobou zahrad či balkonů a najdou využití v domácí lékárničce

Krásné rostliny, které ozdobí balkon, zahradu i interiér a navíc nás mohou zbavit mnoha zdravotních neduhů. Většina z nich je na pěstování velmi nenáročná a jednoznačně krásná. Jaké rostliny to jsou?

Měsíček

Měsíček lékařský je nejen krásný, ale také blahodárně působí na lidské tělo. Zasejte semínka do země nebo do květináčů. Stačí použít zahradní substrát a na konci července se můžete těšit na krásné květy, které nasušte a uložte do vzduchotěsných nádob. Z měsíčku si vařte čaj, ale také ho můžete použít na různé masti.

Zdroj obrázku: Freepik

Divizna

Dříve divizna rostla všude možně. Bohužel v dnešní době tomu tak není. Můžeme ji potkat na polních cestách poblíž domů, ale nyní již zřídka. Nevadí, můžete si koupit sazenice a diviznu si zasadit doma. Rostlina má ráda písčitou a dobře odvodněnou půdu. Má dlouhý a silný stonek, ze kterého vyrůstají žluté květy, které se suší pro domácí použití. Můžete ji využít na čaj, ale i jako olejový krém. Stačí umístit hrst divizny do sklenice olivového oleje a nechat ji tak po dobu dvou týdnů odležet. Mažte na bolavé klouby dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je mnohdy zaměňován za obyčejný bodlák. Můžete si ho doma vypěstovat ze semen. Poskytněte mu úrodnou půdu a častou zálivku. Tato bylina dokáže posílit tělo, regenerovat játra a normalizovat krevní tlak.

Levandule

Doporučujeme si pořídit sazenice levandule a zasadit je buď na zahradu, nebo do většího květináče – rostou velmi rychle. V horkém počasí byste měli levanduli poskytnout každodenní zálivku. Jedná se o bylinu pro široké využití. Můžete ji použít do jídel jako koření, na čaj, ale i jako olej, nebo dokonce do skříně na odehnání molů.

Zdroj obrázku: Freepik

Heřmánek

Heřmánek a jeho květ je překrásný, připomíná kopretinu. Semena této byliny si můžete pořídit v zahradnictví a zasít je na jakékoliv místo a do jakékoliv hlíny. Heřmánek lze využít jako obklad nebo jako čaj. Je lahodný a vhodný i pro malé děti. Ulehčuje trávení, posiluje imunitní systém a zklidňuje pokožku od spálení sluncem.

Tajemství bylin

Jakmile má ostropestřec přibližně třicet centimetrů, odlomte vrcholky. Bude kvést rychleji a bude mít více květů. U bylin, jako je sléz nebo divizna, odtrhávejte květy ze spodní části rostliny, ty mají nejvíce prospěšných látek.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a656/plant-health-benefits/
Přidat na Seznam.cz