Mesicek

Krásné bylinky budou ozdobou zahrad či balkonů a najdou využití v domácí lékárničce

Krásné rostliny, které ozdobí balkon, zahradu i interiér a navíc nás mohou zbavit mnoha zdravotních neduhů. Většina z nich je na pěstování velmi nenáročná a jednoznačně krásná. Jaké rostliny to jsou?

Měsíček

Měsíček lékařský je nejen krásný, ale také blahodárně působí na lidské tělo. Zasejte semínka do země nebo do květináčů. Stačí použít zahradní substrát a na konci července se můžete těšit na krásné květy, které nasušte a uložte do vzduchotěsných nádob. Z měsíčku si vařte čaj, ale také ho můžete použít na různé masti.

Zdroj obrázku: Freepik

Divizna

Dříve divizna rostla všude možně. Bohužel v dnešní době tomu tak není. Můžeme ji potkat na polních cestách poblíž domů, ale nyní již zřídka. Nevadí, můžete si koupit sazenice a diviznu si zasadit doma. Rostlina má ráda písčitou a dobře odvodněnou půdu. Má dlouhý a silný stonek, ze kterého vyrůstají žluté květy, které se suší pro domácí použití. Můžete ji využít na čaj, ale i jako olejový krém. Stačí umístit hrst divizny do sklenice olivového oleje a nechat ji tak po dobu dvou týdnů odležet. Mažte na bolavé klouby dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradnické práce nekončí ani v zimě. Postarat se musíme o stromy i živočichy

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je mnohdy zaměňován za obyčejný bodlák. Můžete si ho doma vypěstovat ze semen. Poskytněte mu úrodnou půdu a častou zálivku. Tato bylina dokáže posílit tělo, regenerovat játra a normalizovat krevní tlak.

Levandule

Doporučujeme si pořídit sazenice levandule a zasadit je buď na zahradu, nebo do většího květináče – rostou velmi rychle. V horkém počasí byste měli levanduli poskytnout každodenní zálivku. Jedná se o bylinu pro široké využití. Můžete ji použít do jídel jako koření, na čaj, ale i jako olej, nebo dokonce do skříně na odehnání molů.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr
Zdroj obrázku: Freepik

Heřmánek

Heřmánek a jeho květ je překrásný, připomíná kopretinu. Semena této byliny si můžete pořídit v zahradnictví a zasít je na jakékoliv místo a do jakékoliv hlíny. Heřmánek lze využít jako obklad nebo jako čaj. Je lahodný a vhodný i pro malé děti. Ulehčuje trávení, posiluje imunitní systém a zklidňuje pokožku od spálení sluncem.

Tajemství bylin

Jakmile má ostropestřec přibližně třicet centimetrů, odlomte vrcholky. Bude kvést rychleji a bude mít více květů. U bylin, jako je sléz nebo divizna, odtrhávejte květy ze spodní části rostliny, ty mají nejvíce prospěšných látek.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a656/plant-health-benefits/
Přidat na Seznam.cz