Wooden Composter Full Waste Garden

Dobře připravený kompost se do jara přemění na výživné hnojivo

Kompostování je esenciální činnost pro každého zahrádkáře, která pomáhá nejen recyklovat kuchyňský a zahradní odpad, ale také obohacovat půdu a poskytovat živiny pro rostliny. Listopad je ideální čas na to začít kompostovat nebo se postarat o již existující kompostový hrom. Přes zimu bude kompost postupně zrát a na jaře bude připraven k použití. Zde je několik kroků, jak začít s kompostováním v listopadu a připravit tak půdu na příští rok.

1. Shromáždění materiálů

Podzim je ideální doba pro shromažďování materiálů vhodných pro kompostování, jako jsou spadané listí, odřezky z keřů a zbytky z úpravy trávníku. Tyto materiály tvoří „hnědou“ vrstvu kompostu, která je bohatá na uhlík.

Mohlo by vás zajímat:  V listopadu můžeme vysadit mnoho druhů rostlin, které přežijí zimu

2. Vyvážení zelené a hnědé

Kompost potřebuje správný poměr „zelených“ materiálů (bohatých na dusík, jako jsou kuchyňské zbytky a zelené zahradní odpady) a „hnědých“ materiálů. Ideální poměr je přibližně 1 díl zelených na 3 díly hnědých.

3. Založení nebo údržba kompostového hromu

Založte kompost na přímém slunci a na dobře odvodněném místě. Kompostový hrom nebo bednu je třeba občas promíchat, aby se do něj dostal kyslík a podpořil rozklad.

4. Drobicí a rozdrcení materiálů

Rozdrcené a nasekané materiály se rozkládají rychleji. Použijte mulčovač nebo sekačku na trávu k rozdrcení listí a dalších zahradních odpadků.

5. Přidání kuchyňského odpadu

Mohlo by vás zajímat:  Bobule goji jsou zdravé, při správné konzumaci ale pomohou dokonce zhubnout

Přidávejte kuchyňský odpad, jako jsou oloupané zbytky zeleniny, kávové sedliny a vaječné skořápky. Vyvarujte se přidávání masa, kostí, oleje a mastnot, které mohou lákat škůdce a způsobovat zápach.

Men S Hands Are Picking Up Soil Plant Trees
Zdroj obrázku: Freepik

6. Vlhkost kompostu

Udržujte kompost vlhký, ale ne přemokřený. Pokud je kompost příliš suchý, proces rozkladu zpomalí. Pokud je příliš mokrý, může to vést k hnilobě a zápachu.

7. Ochrana kompostu před chladem

V chladnějších klimatických podmínkách může být třeba kompost zakrýt, aby se udržela tepelná izolace a pomohlo to udržovat aktivitu mikroorganismů, které rozkládají organické materiály.

8. Přikrytí kompostu

Použijte staré koberce, dřevěné desky nebo tkaninu k přikrytí kompostu, což pomůže udržet teplotu a chránit ho před přílišným deštěm nebo sněhem.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní listí je pro zahradu cenným zdrojem. Kompostováním se přemění ve výživné hnojivo

9. Vyhněte se přidání nemocných rostlin

Nepřidávejte rostliny postižené chorobami nebo škůdci do kompostu, protože by se mohly tyto problémy přenést do půdy.

10. Trpělivost při rozkladu

Rozklad v zimě bude pomalejší kvůli nižším teplotám. Buďte trpěliví a nečekejte okamžité výsledky. Kompost bude připraven k použití na jaře nebo začátkem léta.

Kompostování v listopadu je skvělým způsobem, jak připravit vaši zahradu na příští sezónu. S vhodnou přípravou a pravidelnou péčí můžete vytvořit bohatou, živinami nabitou půdu, která bude sloužit jako základ pro zdravý růst rostlin.

Zdroj: https://lomi.com/blogs/news/can-you-compost-in-winter
Přidat na Seznam.cz