Colorful Healthy Smoothies Juices Bottles With Fresh Tropical Fruit Superfoods Dark Stone

Detox založený na šťávách může přinést tělu mnoho pozitiv, existují ale také vážná rizika

Novým trendem v hubnutí a dietách je tzv. detox na šťávách. Jedná se detoxikační kúru založenou na tom, že po určitou dobu nejíte žádné potraviny a konzumujete jen zeleninové a ovocné šťávy. Je ovšem takto sestavený detoxikační program zdravý pro lidský organismus?

Co to vlastně „šťávový“ detox je?

Hlavním principem této detoxikační kúry je, že místo standardního jídla si dáte jen šťávu z ovoce a zeleniny. Při tomto detoxu se doporučuje začít svůj den vodou se šťávou z citronu. Poté postupně do denního jídelníčku zařazovat ovocné šťávy. Na večer se doporučují zeleninové šťávy, které můžete okořenit oblíbenými bylinkami. Je důležité při tomto detoxu pít dostatečné množství vody z kohoutku nebo minerální vody.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si chuť česneku naplno a použijte ho v kuchyni dle nejlepších receptů

Jak se na tento detox připravit?

Určitě musíte tělo na tento nepřirozený proces připravit. Nejlepším způsobem je, když své tělo budete pomalu zvykat na příjem jen zeleninových a ovocných jídel. Týden před zahájením samotného detoxu se doporučují jíst zeleninové saláty s rybou či s málo tučným masem. Nedoporučuje se jíst těžké nezdravé jídlo, aby pak tělo neutrpělo šok. Postupně odbourávejte maso a den před detoxem již jezte jen zeleninu a ovoce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak dlouho se takový detox drží?

Detox na „šťávách“ můžete držet jeden den, ale klidně i dva týdny. Tento proces je ovšem pro organismus velmi náročný. V potravě chybí stavební látka svalů a buněk, a to bílkovina. Proto se může zdát, že hubnete, ale ve finále jen ztrácíte svou svalovou hmotu. A jak již víme, svaly váží více než tuk.

Mohlo by vás zajímat:  Detoxikace tělo pročistí a zanechá pocit lehkosti. Zelenina odstraní z těla toxiny přirozenou cestou

Funguje tedy tento detox?

Ano i ne, pro někoho je tento detox ideálním. Očistí se tělo i duše. Člověk se nemusí starat o to, co bude v daný den jíst, kolik kalorií za den zkonzumuje a díky dodržení detoxikační kúry si sám sobě dokáže, že se umí překonat. Někomu ovšem tento detox může naopak uškodit. Každý organismus je jiný, a tak je důležité naslouchat svému tělu. Pokud se při dodržování této detoxikační kúry nebudete cítit dobře, je vhodné detox ukončit. Každopádně dvoudenní detox se určitě na vašem zdraví nepodepíše, tak proč jej nezkusit.

Zdroj: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2020/jan/are-juices-cleanses-actually-good-for-you/
Přidat na Seznam.cz