Artichokes Vegetables Market Mound

Blahodárné účinky artyčoku na zdraví jsou známy od starověku. Do jídelníčku patří každý den

Jak artyčok vypadá a z jakých důvodů jej opěvovaly už naše babičky? Artyčok svým vzhledem připomíná bodlák. Jedlou částí této rostliny jsou květní lůžka hvězdicovitého tvaru. Již ve starověkém Egyptě sbírali a konzumovali tuto potravinu. Nejlépe se artyčokům daří v jižních státech USA a ve Střední Americe. Dá se ale pěstovat i v mírném klimatu.

Jak působí na náš organismus?

Artyčok je velmi ceněnou rostlinou. Má relativně nízký glykemický index. Je vhodnou potravinou pro diabetiky, protože obsahuje velké množství inulinu a kyseliny chlorogenové. Artyčok má blahodárné a detoxikační účinky. Podporuje tvorbu a vylučování žluči a trávicích enzymů. Zlepšuje celkové trávení a látkovou přeměnu. Mimo to má protialergické účinky, takže je doporučován i při léčbě ekzému. Artyčok je vhodný při léčbě jater, zažívacích potížích či při potížích s vysokým cholesterolem. Artyčoky obsahují hořčiny, vitaminy skupiny B, draslík, vápník i železo, inulin, tanin, organické kyseliny a soli a řadu dalších prospěšných látek.

Mohlo by vás zajímat:  Pomozte v zimě ptáčkům, čím je krmit a jak to dělat správně
Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je tato zelenina nebezpečná?

Ne každý by měl sahat po artyčocích. Lidé, kteří bojují s urolitiázou (ledvinovými kameny), by se této pochutině měli raději vyhnout.

Jak artyčoky konzumovat?

Artyčoky můžeme jíst prakticky denně, protože jejich složení příznivě ovlivňuje náš metabolismus. Jsou nízkokalorické a obsahují velké množství vlákniny. Díky vláknině se budete cítit sytí a také si zlepšíte trávení. Z artyčoku si můžete uvařit čaj, můžete jej uvařit v osolené vodě a podávat s máslem a smaženou strouhankou. Stejně tak si jej můžete zapéct nebo naplnit různými nádivkami. Artyčoky ve Francii podávají polité různými omáčkami.

Mohlo by vás zajímat:  Účinné způsoby jak vyčistit ucpaný odpad jak pro milovníky ekologie, tak i nadšence do chemikálií

Nebojte se tedy vyzkoušet pro vás třeba neznámý druh zeleniny. Určitě nesáhnete vedle a vašemu organismu jen prospějete.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits
Přidat na Seznam.cz