Hens Pecking Food Fencing Their Henhouse Farm

Dávat tohle krmivo slepicím je největší možná chyba. Dělají ji hlavně začátečníci, kteří s chovem u svých domů začínají

Mnoho lidí se rozhodlo, že bude chovat slepice. Tato hospodářská zvířata tak už dávno nejsou pouze koloritem menších vesnic, ale jsou k vidění třeba i na zahradách mnohých satelitních městeček. Důvody k pořízení slepic jsou často různé, ale nejčastěji se mluví o možnosti získání domácích vajec, o možnosti získání domácího bezplatného ekologického hnojiva, i o možnosti efektivně zužitkovat zbytky jídla. Zde ale může být kámen úrazu, jelikož začínající chovatelé obvykle vůbec netuší, čím slepice krmit.

Lidská strava slepicím neprospívá

Je pravdou, že dát slepicím zbytky jídla, není vždy špatný nápad. Je však třeba znát jejich jídelníček a vědět, co je pro ně dobré a co naopak špatné. Co jíme my jako lidé, a co je pro nás zdravé, může být pro slepici pravým opakem. Příkladem jsou třeba citrusy se slupkou, málo zralá rajčata, nebo třeba brambory, stejně jako cibule či pórek.

Mohlo by vás zajímat:  Pozvěte na svou zahradu zvířecí přátele, pomůžou vám v boji se škůdci
Zdroj obrázku: Freepik

Stejně tak bychom slepicím neměli nikdy dávat pochutiny, které tolik milujeme. Jedná se třeba o čokoládu, sladkosti, sušenky, ale i různé krémy. Také je třeba ze stravy slepic vyloučit jakékoliv druhy sladkého pečiva. To standardní sice slepice jíst mohou, ale z hlediska rozmanitosti a kvality stravy není úplně vhodným řešením.

Jenom to kvalitní

Řada lidí si také plete slepice se svou popelnicí. To znamená, že jsou schopni dát jim jídlo, které by člověk již nejedl. Slepice však potřebují, stejně jako člověk, jídlo kvalitní a čerstvé. Zapomeňte na cokoliv, co se již kazí, nebo u čeho se objevují plísně. Můžete tak slepicím zbytečně způsobit zdravotní komplikace. Samozřejmostí by měla být také absence všeho, co obsahuje hodně tuku, soli nebo výrazného koření.

Mohlo by vás zajímat:  Špatnou náladu zažene dobré jídlo. Chia semínka zaplaší deprese a zlepší koncentraci

Odměna přijde

Slepice chováme hlavně kvůli užitku v podobě vajec. Jedině slepice, které se dobře daří může snášet pravidelně, kvalitní, dostatečně velká vejce. To je třeba si uvědomit a tomu přizpůsobit jídelníček slepic. Rozhodně totiž neplatí, že snědí všechno, ač si to někteří začátečníci na základě mnoha kolujících mýtů myslí.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz