Cerny Bez

Bezinky posílí imunitu a zatočí s nachlazením. Připravte si domácí šťávu nebo sirup

Jestli jste ještě neochutnali bezinky, je nejvyšší čas začít. Uzdraví vaše pošramocené zdraví, posílí imunitu a navíc výborně chutnají. Není to jen skvělé ovoce, které si nasypete do bílého jogurtu. Vyrobit si můžete šťávu nebo sirup, který vás postaví na nohy.

Pro lepší imunitu si udělejte vlastní šťávu

Kilogram bezinky zalijte čtyřmi sklenicemi vody a přidejte stejné množství cukru. Ovoce by mělo být úplně potopené pod vodou. Nakonec 45 minut zahřívejte na mírném ohni, ale dejte pozor, aby se voda nevařila. Občas můžete zamíchat, poté nalijte do sklenic – přes plenu nebo cedník. 15 minut pasterizujte a pijte 2–3× denně zředěné. Stačí 50 ml nalít do sklenice a zalít převařenou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Vaječné ovoce nahradí cukr, přitom podporuje spalování tuků a působí jako antidepresivum
Zdroj obrázku: Freepik

Jako další metodu můžete použít recept na sirup. Dejte do hrnce kilogram bezinky, zahřejte a až pustí šťávu, rozmačkejte ovoce na kaši. Přeceďte přes síto, přidejte půl kilogramu cukru, sklenici vody a vařte 15 minut. Sirup ještě horký nalijte do lahví a uzavřete. Pokud se budete cítit nachlazení, dejte si 50 ml sirupu do horkého čaje nebo obyčejné vody. Pít ho můžete dvakrát denně.

Bezinka pomůže proti zácpě, zbavíte se i bolesti kloubů

Jestli si chcete připravit bezinkový odvar, stačí přidat tři lžíce sušeného ovoce do jedné a půl sklenice vody. Přiveďte k varu, na pět minut přikryjte pokličkou a na 20 minut odložte. Následně přeceďte a pijte půl sklenice dvakrát denně. Můžete přidat také lžíci bezinkové šťávy, jestli chcete zvýšit léčebný účinek.

Mohlo by vás zajímat:  Léto volá po osvěžení. Meloun a okurka je to nejlepší, co si v teplých dnech dopřát
Zdroj obrázku: Freepik

Z bezinek si můžete vyrobit také účinný prostředek proti bolesti hlavy a migrénám. Stačí sušené ovoce naložit do sklenice horké vody, nechat 10 minut zakryté a poté přecedit a vypít. Jestli jsou pro vás bezinky trpké, můžete přidat lžičku medu. Proti bolestem kloubů můžete bojovat také tím, že si namočíte gázu do teplé tekutiny z bezinek, přiložíte na bolavá místa, přikryjete fólií a ručníkem a necháte v teple asi 20 minut. Následně obklad vyměňte.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits
Přidat na Seznam.cz