Cute Cat Scottish Straight Sitting Windowsill

Oblíbené balkonové rostliny mohou být pro kočky smrtelně nebezpečné. Tyhle druhy jim neublíží

Pokud máte doma kočku, jistě víte, že kromě potravy, hraní a mazlení potřebuje také správné uspořádání prostoru. Balkon se pro ni může stát skvělým místem k pozorování okolního světa, pokud je zasíťovaný nebo zasklený. Kromě zabezpečení je ale třeba pečlivě zvážit výběr balkonových rostlin, které pro kočku nepředstavují žádné nebezpečí.

Proč kočky okusují rostliny?

Kočky jsou rození průzkumníci se silnými instinkty. Ve volné přírodě často okusují trávu, aby si zlepšily trávení a doplnily některé živiny. Zvířata, která žijí v bytě, kompenzují tyto potřeby okusováním pokojových a balkonových rostlin. Bohužel některé z nich mohou vyvolat těžké alergické reakce a otravy. Ty se projevují bolestmi, zvracením, průjmy, dehydratací, apatií, nechutenstvím a poruchami srdečního rytmu. Pro malé zvířátko jsou takové stavy velmi nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek má výsadní postavení v kuchyni i medicíně již po tisíce let

Pokud na balkoně chcete pěstovat nenáročné a užitečné bylinky, které budou navíc odpuzovat komáry a mravence, volte takové, které jsou prospěšné i pro kočky. Patří mezi ně šanta kočičí, tymián, bazalka, koriandr, rozmarýn, petržel, heřmánek a šalvěj lékařská. Tyto bylinky příznivě ovlivňují jejich trávení a doplní jim vitamíny.

Zdroj obrázku: Freepik

Ani kvetoucích rostlin se nemusíte vzdát

Stále by ale mělo platit pořekadlo „všeho s mírou“. I netoxické rostliny mohou při nadměrné konzumaci vyvolat zvracení a průjmy a mohou být pro ně škodlivé. Zvláště opatrní byste měli být, pokud kočka v nadměrné míře okusuje heřmánek. A co dekorativní rostliny? Zde musíme udělat určité ústupky, ale to neznamená, že se barevných kvetoucích rostlin musíme vzdát úplně.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené pečivo může být pro tělo pohroma. Těmto druhům se raději vyhněte

Bezi balkonové květiny, které jsou pro kočku bezpečné, patří oblíbené petúnie a měsíčky. Ani různobarevné macešky, fialky a netýkavky nepředstavují žádné zdravotní riziko. Zajímavou a bezpečnou rostlinou, která krásně kontrastuje s kvetoucími květinami a balkonu dodá orientální atmosféru, je hrnkový bambus.

Zdroj: https://en.garden-landscape.com/non-toxic-plants-for-cats-in-room-balcony-and-garden-7846
Přidat na Seznam.cz