Cuketu zvládne vypěstovat i začátečník. Bohatou úrodu zajistí několik jednoduchých pravidel
Cuketa se na tuzemských záhonech usadila se vší parádou. Původně se sice jedná o druh tykve obecné, který se dostal do Evropy ze Střední Ameriky, ale kultivar vznikl šlechtěním v Itálii. Cuketa nebo také cukína se snadno pěstuje, přináší bohatou sklizeň, kdy z jedné rostliny se může získat až 40 plodů, a ještě k tomu skvěle chutná. A nejen to, je vhodná též pro přípravu zeleninových jídel včetně koláčů a zavařenin. Mezi fajnšmekry jsou oblíbené i smažené cuketové květy. A jak cukety pěstovat? Důležité je nepromarnit květnový termín!
Zelenina, která miluje slunce
Italské krásky milují sluneční paprsky, nejinak je tomu u cuket, které přináší vysoké výnosy, když jsou rostliny zasazené na slunné stanoviště, které je dobře chráněné před větrem. Navíc potřebuje propustnou a humózní půdu, do které se vmísil hnůj na podzim předchozího roku, a pravidelnou zálivku. Ale pozor na podmáčení, v takovém případě hrozí hnití plodů. Z toho důvodu se doporučuje okolí rostlin chránit agrotextilií nebo nepropustnou fólií.
Nesnese ani krátkodobý chlad
Vzhledem k nestálosti tuzemského počasí je dobré s výsadbou sazenic do půdy posečkat do poloviny května. Rostlinám totiž může ublížit chlad, a to i krátkodobý, kdy klesnou teploty k nule. Semínka se vysévají do fóliovníků nebo do truhlíků asi v polovině dubna, případně je potřeba zakoupit připravené sazenice na tržnici nebo od prověřeného zahradníka. Někteří pěstitelé také volí pěstování ze semínek zasazených přímo do země, kdy se čeká na dobu po zmrzlých mužích. Do jamek vzdálených od sebe přibližně metr se vkládají asi tři semínka do hloubky 3–4 centimetrů. Cukety potřebují prostor, proto další řadu je třeba naplánovat do vzdálenosti 80 centimetrů.
První cukety už v červnu
Při sadbě sazenic je možné očekávat první plody už koncem června, naopak při pěstování ze semínek v zemi až během léta. Cukety mohou plodit až do poloviny září, ale jejich růst může ovlivnit chladné počasí. Zelenina se sbírá pravidelně, aby se podpořil další růst, přičemž se při sklizni používá ostrý nožík, aby nedošlo k poškození výhonků. Při velkém množství květů je možné redukovat jejich počet a použít je na smažení, méně květů dá rostlině energii pro rychlejší plození.
Zdroj: https://miraclegro.com/en-us/growing-plants/how-to-plant-grow-zucchini.html