Fresh Red Strawberries With Planting

V březnu se mohou začít sázet jahodníky. Některé odrůdy budou plodit už za několik měsíců

Kdo by nemiloval jahody? Toto slaďounké ovoce chutná skvěle čerstvé, s cukrem nebo šlehačkou, ale také ve zmrzlině, v dezertech nebo v zeleninových salátech. Jahod není nikdy dost, k tomu domácí jsou bezesporu nejlepší. Nehrozí u nich zamoření chemickými látkami nebo pesticidy, navíc se sbírají plody zralé, pěkně červené a sladké. Pěstovat jahody zvládne i začátečník, což je dobrá zpráva na úvod. Další skvělou informací je, že se jahodníky sází na jaře, aby se mohly jahůdky sbírat už na konci června.

Jarní sadba jahodníků

Pro jahodníky existují dva termíny výsadby, samozřejmě na podzim a pak také na jaře, přičemž ideální jsou měsíce březen a duben. Sazenicím se většinou na jaře rychle daří a plodují už koncem června. Některé odrůdy, jako oblíbené Frigo, se do záhonů umisťují od března do půlky května, protože se jedná o svazky kořenů pouze s krčkem. U běžných sazenic se může přistoupit k vysazení i později. Na jaře se sází jahodníky při teplotách vzduchu okolo 15 stupňů Celsia do rozmrzlé půdy. Vhodné je zeminu přikrýt černou agrotextilií a vyříznout díry okolo keříků, vršky sazenic zase chránit pomocí bílé agrotextilie, aby rychleji rostly.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnaté maliny jsou dokonalou letní svačinkou. Stačí málo a i vy můžete sklízet bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Plocha bez plevelných rostlin

Co je zásadní u sázení jahodníků? Nezapomenout na odstranění plevelných rostlin a zahnojení půdy pomocí humusu, hnoje nebo kompostu, aby byla zemina dostatečně bohatá na živiny. Půda se před vysazováním ještě zkypří a zbaví škůdců, jako jsou hlístice. Jahodníky se vysazují ve vzdálenosti asi 30 centimetrů od sebe v řádcích vzdálených asi 50 centimetrů do poměrně hlubokých jam, aby kořeny měly dostatek prostoru a mohly dobře zakořenit. Sazenice se umisťují ve vzpřímené poloze se zelenými výhonky nad úrovní země. Okolní zemina se musí dobře stlačit.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel je tajnou zbraní proti škůdcům i skvělým domácím hnojivem

Mulč a pravidelná zálivka

Okolí jahodníků se musí zakrýt mulčem, vhodná je sláma, aby nevysychala půda a neprorůstal plevel. Mladé sazenice se musí dvakrát denně zalívat, tedy kromě období dešťů. A kdy budou první plody? Už po dvou měsících v případě Frigo odrůdy, v další sezóně u běžných druhů. Pro bohatou sklizeň se musí zahnojovat kompostem a hnojem, zejména na jaře. Některé odrůdy plodí vícekrát, proto se může hnojit i na podzim, navíc se tím posílí rostliny před zimou. Během celé sezóny je pak zapotřebí pravidelně prostor s jahodníky plít a odstraňovat přebytečné výhonky.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/fruits/strawberries/planting-strawberries
Přidat na Seznam.cz