Middle Aged Woman Gardener Transplanting Plant Ceramic Pots White Wooden Table Concept

Čtyři nejčastější chyby zničí i tu nejodolnější rostlinu. Základní pravidla pěstování jsou přitom snadná

Máte v bytě květiny? Většina lidí má rostliny jako dekoraci pro zútulnění prostoru a také proto, že jsou schopny čistit ovzduší od toxinů a škodlivin. Pokud chcete, aby vám dlouho vydržely, je potřeba se o ně dobře starat. Jaké jsou nejčastější chyby v péči o rostliny?

Nepřiměřená zálivka

Zaléváte rostlinu hned, když si všimnete, že má suchou hlínu? To není potřeba, protože ji snadno můžete přelít. Pravidelná zálivka je důležitá, ale většině rostlin stačí dvakrát týdně. Pokud to přeženete, snadno je přelijete. Něco jiného je, pokud rostlina usychá – padají z ní uschlé listy a květy. V tom případě zálivka není dostatečná. Dbejte ale na to, aby zálivka byla dostatečná. Některé rostliny mají specifické potřeby, a pokud jde o mladé sazenice, je naopak potřeba zalévat je častěji.

Mohlo by vás zajímat:  Přesadit orchidej zvládne i začátečník. Některým mýtům je ale lepší nevěřit

Příliš světlá nebo naopak tmavá místa

Zařiďte rostlinám přiměřené světelné podmínky. Máte květinu na poličce v tmavém rohu, kde sice vypadá krásně a zdobí místnost, ale jinak tam pro ni nejsou podmínky? Možná je to efektivní, ale nevyroste tak, jako kdyby byla na světlejším místě. Naopak ale platí, že pokud budou rostliny vystaveny na světlém a exponovaném místě, také jim to neprospěje. Rychleji pak vysychají.

Zdroj obrázku: Freepik

Nadměrné nebo nedostatečné hnojení

Pokud rostliny nadměrně hnojíte, není to pro ně ideální. Ačkoliv pro ně chcete to nejlepší, neplatí, že čím více hnojiva jim dáme, tím lépe porostou. Je důležité zjistit si dopředu, kolik jakého hnojiva rostlina potřebuje. Rostlinu jinak můžeme přesušit nebo hnojivo vůbec nevstřebá. Ne všechny rostliny potřebují hnojit. Druhým problémem pak bývá absence hnojení. Mladé rostliny většinou potřebují dodávat živiny. Dopředu se seznamte s tím, jak se o ně starat, ať nestrádají.

Mohlo by vás zajímat:  Slunné balkony ozdobí exotické květiny, které vydrží i úporná horka

Nepřesazování

Z mladé rostlinky je velká a vy ji stále necháváte v původním květináči? To je chyba. Nejen kvůli tomu, že vyrostla a stěží se vejde, ale i kvůli kvalitě půdy. Rostlina nezesílí a bude vadnout. Na to pozor a jednou za dva roky rostlinu přesaďte.

Zdroj: https://sheridannurseries.com/5-common-houseplant-mistakes/
Přidat na Seznam.cz