Worm 1288092 1920

Co je to žížalí čaj, čeho se dělá a jak přesně může prospět vaší zahradě

Jeho název je poněkud zvláštní, proto si tedy nejdřív musíme ujasnit, co to žížalí čaj je. Jedná se o výluh ze zbytků ovoce a zeleniny, který se uvolňuje a následně se postupně obohacuje o další živiny, až steče do předem připravené nádoby. Ten se pak dá použít jako výborné hnojivo. V případě, že jste žížalí čaj ještě nevyzkoušeli, doporučuji vám rychle začít, protože vaše zahrádka vám rozhodně poděkuje.

Jak to funguje?

Inu, abyste mohli žížalí čaj doma vyrábět, budete potřebovat tzv. vermikompost. Ať už si ho koupíte, nebo se ho pokusíte sami doma vyrobit z plastových kyblíků, mělo by se jednat o nádobu s více patry, kde budete chovat žížaly, a ty vám pomohou zpracovat domácí organický odpad. A nemusíte se ničeho bát, se zápachem by vůbec neměl být problém, maximálně mohou na bioodpad přiletět octomilky. Vermikompost by měl také obsahovat jímku, která bude umístěna dole, poté pár pater, a nahoře už jen víko s otvory na vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na prodej a pronájem nemovitostí?

Jaké žížaly pořídit?

Většinou se doporučuje žížala kalifornská, protože může mít až dvakrát větší apetit než obyčejná česká žížala. 500 g takových žížal vám zpracuje až 250 g bioodpadu. Dá se však také využít žížala hnojní. Avšak oba druhy je v případě venkovního vermikompostu potřeba nechat přezimovat  v kyblíku ve sklepě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výhody žížalího čaje

Metoda vermikompostování se v současnosti považuje za nejúčinnější druh kompostování, a to hned z několika důvodů.

  • oplývá regeneračními účinky
  • pomáhá rostlinám zvyšovat jejich odolnost proti suchu
  • obsahuje mnoho minerálů a prospěšných látek
  • chrání rostlinu proti škůdcům
Mohlo by vás zajímat:  Vysazujeme ovocné stromky

A jestliže nemáte zájem chovat žížaly doma, stále máte mnoho dalších alternativ. Můžete si zkusit najít nějaké lokální vermikompostáře, kteří vám jistě za menší odměnu žížalí čaj poskytnou. Také je možnost si ho zakoupit online, už i na tento výrobek vám vyskočí mnoho nabídek. Tak jako tak, doporučuji své rostlinky potěšit tímto úžasným hnojivem, a oni vám to velmi rády oplatí větší kvalitou svých plodů.

Přidat na Seznam.cz