Mushroom 3587888 1280

Všichni houbaři se už těší na novou sezonu. A štěstí přeje připraveným

S houbařením se u nás po staletí zachází téměř posvátně. Častou součástí příprav na houbaření je studování druhů hub a jejich konzumace. Jelikož lze houbaření prohlásit za národní koníček, měl by mít také svá jasně daná pravidla. A ta by neměla být podceněna ani ve fázi příprav!

Oděv

Nezapomeňte se vhodně obléci. Nenechte si tento druh relaxace přerušit nepřízní počasí. Volte decentní nepromokavé boty, jako jsou trekingové nebo velmi lehké gumáky. Pokud jde o samotné oblečení, použijte cibulovou metodu a zkombinujte několik vrstev. Ty umožní přizpůsobit oděv měnícím se podmínkám. Samozřejmostí by měla být zakrytá hlava a nohy.

Mohlo by vás zajímat:  Křenu se lidé zbytečně vyhýbají. Díky jednoduchému triku nebude štípat a tělu maximálně prospěje

Občerstvení

Vezměte s sebou vodu a jídlo, které pevně zabalte. Svůdná vůně může nalákat divoká zvířata. Nenechávejte v lese odpadky ani nedopalky cigaret.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nástroje

Sběrač hub musí mít odpovídající nástroje. Pokud jde o nože, modely s ozubením nejsou vhodné. Vyberte hladkou čepel jako u kuchyňských nožů. V prodeji jsou také skládací nože na houby, ale jsou mnohem dražší než jejich běžné kuchyňské protějšky. Druhou nejdůležitější věcí je koš. Nejlepší jsou klasické proutěné a nebarvené koše.

Ochrana

Ještě před sběrem hub byste měli myslet na vhodnou ochranu proti hmyzu. Proti nejčastějšímu hmyzu, jako jsou komáři a klíšťata, pomohou repelenty a ochranné spreje. Pamatujte, že většina z nich je krátkodobá a po několika hodinách se musíte znovu nastříkat. Po návratu z houbaření byste se měli osprchovat a pečlivě prozkoumat celé tělo.

Mohlo by vás zajímat:  Magické koření s léčivými účinky je v kuchyni běžné, hodí se ale nejen do pokrmů

Jak sbírat houby?

Odvěké dilema – vykrajovat houby ze země a nohy z kloboučku, nebo je vykroutit? Téměř stejně obtížné jako „být či nebýt“. Naštěstí se už věří, že obě metody podhoubí nepoškozují. Několik dalších plusů hovoří pro kroucení. Nezapomeňte to však udělat velmi jemně, abyste nepoškodili klobouk. Poté vyčistěte vzniklou jamku.

Přidat na Seznam.cz