Lemon

Citrón je prospěšný nejen pro naše zdraví, skvělé využití najde i v domácnosti

Tento žlutý citrus má kromě blahodárných účinků na naše zdraví také výborné čistící vlastnosti. Dokáže tak v nejednom případě nahradit chemické čistící prostředky. Bonusem navíc je to, že toto čistidlo neškodí zdraví, nezpůsobuje dýchací obtíže ani záchvaty kašle.

Co vše citrón umí?

Citrón působí antibakteriálně a dezinfikuje. Jeho šťáva vyběluje, odstraňuje nečistoty a odolné skvrny. Dokáže zneutralizovat nepříjemný zápach a navíc osvěží vzduch. Citrónová šťáva se hodí i k odstranění vodního kamene v koupelně nebo v kuchyni. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zářivě čistá kuchyně

Trouba a případně mikrovlnka s grilem jsou místa v kuchyni, která se velmi špatně čistí. Na připálený tuk a další nečistoty jen voda nepomůže. Zkuste do nerezové misky s vlažnou vodou přidat šťávu z poloviny citrónu, misku vložte do trouby a na 5 až 10 minut zařízení zapněte. Citrónová pára nečistoty po chvíli změkčí a odmočí. Po použití otřete vnitřek trouby vlhkým hadrem.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň na potravinách nestačí odkrojit. Správné je vyhodit celý kousek do koše

Myjete lednici octovou vodou? Vyzkoušejte roztok z citrónové šťávy, jedlé sody a teplé vody. Roztokem lednici dezinfikujete a zbavíte ji nepříjemného zápachu. Kuchyňské prkénko je další vybavení kuchyně, na jehož umytí můžete také velmi dobře použít toto ovoce. Půlkou citrónu dřevěnou krájecí desku vydezinfikujete a zbavíte bakterií (například po přípravě masa). Prkénko použitím citrónu zároveň vybělíte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Citrón rozzáří celou domácnost a vybělí i prádlo

Zašlé dlaždičky potažené nevzhlednými skvrnami z vodního kamene nejsou chloubou žádné koupelny. Stejně tak může být vodní kámen i na umyvadle a koupelnových bateriích. Malé plochy potřete plátkem citrónu a nechte chvíli působit. Poté setřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Co dalšího můžete citrónem vyčistit? Vyzkoušejte těchto pár triků:

  • Vodní kámen z vnitřku varné konvice odstraníte plátky citrónu. Vložte 2–4 plátky na dno konvice, přilijte vodu a nechte působit. Konvici pak dobře vypláchněte.
  • Zkuste kouskem citrónu vyleštit příbory. Místo plátku citrónu si můžete připravit i citrónový roztok a jím příbory otřít. Opět nezapomeňte opláchnout.
  • Přidejte citrónovou šťávu do pračky k bílému prádlu. Citrón má bělící účinky a pomůže i se skvrnami od potu. Ty citrónovou šťávou potřete a nechte působit několik hodin až celý den.
Mohlo by vás zajímat:  Ostré nůžky jsou nejlepším pomocníkem k prodloužení životnosti tulipánů ve váze. Jeden střih a budou dokonalé

Vyzkoušejte citrónem vyčistit i jiné části vaší domácnosti, určitě nebudete zklamaní.

Přidat na Seznam.cz