Lemons 2039830 1280

Citron je skvělý nejen uvnitř, i citronová kůra najde mnohé využití

Kůra z citronů patří mezi nejčastější odpad. Napadlo by vás, že ji lze recyklovat? Příště ji schovejte a inspirujte se následujícími způsoby, jak citronovou kůru využít k čistší a provoněné domácnosti!

Osvěžovač vzduchu

V tomto případě lze použít kůru nejen z citronů, ale také pomerančů či grapefruitů. Povařte hrst slupek ve vodě se špetkou skořice a pár kousky hřebíčku. Jejich vůně vytvoří nejen slavnostní atmosféru, ale také účinně zničí pachy některých pokrmů, jako jsou smažené ryby nebo vařené zelí.

Mohlo by vás zajímat:  Třešňová sezona je konečně tady. Šťavnaté plody ale nejsou jediné, co přináší

Hrnky

Usazeniny kávy můžete odstranit citronovou kůrou také. Nalijte do hrnku vodu, přidejte citronovou kůru a nechte ji přes noc působit. Ráno vodu vylijte a hrnek omyjte tak, jak jste zvyklí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mikrovlnná trouba

Vezměte misku, nalijte do poloviny vodu a přidejte kůru z jednoho citronu. Vložte ji do mikrovlnné trouby, kterou nastavíte na plný výkon. Nechte troubu pět minut zapnutou, vyjměte misku a vnitřek otřete.

Koupelna

Citronová kůra pomůže odstranit vodní kámen z povrchů, jako je keramika, sklo a dlaždice. Vnitřek kůry posypejte solí a otřete jím špinavé povrchy. Citronová kůra a sůl působí na vodní kámen jako peeling.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké ovoce se sklízí na podzim a co s ním dělat?

Odpuzovač koček

Posypejte pomerančovou či citronovou kůrou místa, na kterých si nepřejete přítomnost domácích mazlíčků. Vůni citrusových plodů nemají domácí zvířata ráda, proto se takovým místům raději vyhnou.

Víceúčelový sprej

Naplňte nádobu citrusovou kůrou podle svého výběru. Přidejte tolik octa, aby zakryl slupky. Nechte uzavřenou láhev dva týdny uležet a přidejte vodu v poměru 1 : 1.

Lidské zdraví

  • má vysokou nutriční hodnotu,
  • podporuje zdraví ústní dutiny,
  • má vysoký obsah antioxidantů,
  • působí antimikrobiálně a antifungálně,
  • posiluje imunitní systém,
  • podporuje zdraví srdce,
  • má protinádorové vlastnosti,
  • pomáhá léčit žlučové kameny.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/benefits-of-lemon-water
Přidat na Seznam.cz