Japanese Beetle Grassy Grass Agricultural Pest

Chroustci ohrožují během léta všechny rostliny na zahradě

Zahradničení připomíná věčný boj se škůdci. Zmizí slimáci, objeví se mšice. Jedním z dalších nepřátel všech zahradníků, který není příliš častý, přesto dokáže způsobit pohromu, je chroustek letní. Sám o sobě vypadá docela roztomile, jenže objevuje se v obrovském množství a do vegetace se s chutí pustí i larvy. Nadto je problematické jej zlikvidovat, protože na dospělé jedince neexistuje vhodný přípravek. Jak tedy ochránit zahradu před těmito vetřelci?

Chroustci řádí v noci

Tento brouk bývá zaměňován za chrousta, patří do čeledi vrubounovitých a měří od 14 do 18 milimetrů. Má hnědé tělo s křídly a na hlavě štít se světlými chloupky. Objevuje se s koncem jara a nejaktivnější je v průběhu noci. Velmi špatně se orientuje, proto je známý tím, že naráží do skla nebo do věcí, může se zamotat také do vlasů při večerním posezení na terase. Lidem neškodí, byť může takový zážitek být pro někoho strašidelný.

Mohlo by vás zajímat:  Mšice útočí na rostliny venku i uvnitř. Zbavte se jich domácím postřikem nebo jiným hmyzem
Zdroj obrázku: Freepik

Ponravy jako škůdci

Larvám chroustků se říká ponravy a právě ony jsou zásadními rostlinnými škůdci. Dospělci okusují listy a květy, ale ponravy se zaměřují na kořeny, protože žijí v zemi. V závislosti na množství larev pak může dojít ke zničení celé zahrady. Ze začátku nemusí být okem postřehnutelný jejich útok, po čase se ale objeví žloutnutí listů a následuje úhyn rostliny. Ponravy okusují kořínky zeleniny, ovoce i okrasných rostlin, nepohrdnou ani trávníkem, který posléze zežloutne a na ploše se začnou objevovat holá místa.

Mohlo by vás zajímat:  Slimákům znepříjemní život úklid, vaječné skořápky a sůl

Mechanický odchyt brouků

Jak zamezit jejich řádění? Dospělce nelze běžným způsobem zlikvidovat, musí se mechanicky sbírat. Pomůže plachta položená pod strom, kdy třesením spadnou, poté je stačí polít vroucí vodou. Mrtví brouci poslouží jako potrava pro ptáky, ježky, krtky nebo jako návnada při chytání ryb. S larvami je boj ještě horší, protože se musí rýčem vyhrabávat. Ponravy mohou dosahovat až pěti centimetrů, na slunci hynou. Důležité je zorat plochu na podzim a ponrav se zbavit před sezónou.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/pests/beetles/summer-chafer
Přidat na Seznam.cz