Young Nursery Worker Greenhouse Home Gardening Love Plants Care Small Business

Když rostlina změní barvu listů, volá o pomoc. Může trpět nedostatkem živin i zákeřnou chorobou

Skvrny na listech nebo jejich zbarvení můžou prozradit mnohé nejen o jejich zdraví. Někdy je to důsledek špatného zalévání, jindy je na vině zase nevhodný substrát nebo přebytek hnojiva. Co se vám snaží rostliny říci, pokud se jim změní barva listů nebo se na nich objeví flíčky různých velikostí a barev? Nejčastěji se bude jednat o nějakou chorobu a rostlina bude potřebovat vyléčit.

Neignorujte varovné signály, které květina vysílá

Zahradní rostliny se častěji vystavují vlivům, které je mohou poškodit. Proto je nutné zahradu pravidelně obcházet a především si všímat různých příznaků, kterými se nám rostlina snaží sdělit, že s ní něco není v pořádku. Ukážeme vám, jak se rostlina mění v souvislosti se změnou barvy listů. Nedostatek dusíku například poznáte podle toho, že listy budou žloutnout, a mohou být až hnědé.

Mohlo by vás zajímat:  Jak chránit své rostliny před mrazem?

Pokud rostlinám chybí fosfor, může se to projevit fialovou barvou, kterou uvidíte na listech nebo stoncích. U rostlin bude také pomalejší růst, slabší květenství a budou také méně plodit. Draslík a jeho nedostatek způsobí, že budou rostliny rychle vadnout, navíc zmizí chrolofyl, který je pro rostliny podstatný. Deformaci listů a odumírání květních výhonků zase způsobuje nedostatek vápníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Věnujte svým rostlinám dostatek péče

Hořčík je dalším zásadním prvkem pro spokojenost rostlin. U jehličnanů uvidíte žloutnutí a pak hnědnutí nejmladších porostů. U nedostatku mědi uvidíte, že vysychají jejich špičky. Nedostatek boru u rostlin způsobí, že budou rychle žloutnout a také zasychat. Proto je nutné rostlinám dopřát kvalitní péči. Nejedná se pouze o zalévání, ale také je musíte pravidelně přihnojovat.

Mohlo by vás zajímat:  Počet much v bytě sníží pravidelný úklid, některé vůně a speciální prostředky

Nemoci pak poznáte také podle toho, že se na listech začnou tvořit povlaky různých barev. Nejčastější je šedá nebo bílá barva, ale choroby mohou napadnout i další části rostliny. Houbová onemocnění jsou pro květiny těmi nejnebezpečnějšími. Kulaté skvrny, které budou nejdříve průhledné, ale potom se změní na hnědou barvu, jsou příznakem bakteriální nemoci.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/g2681/plant-leaves/
Přidat na Seznam.cz