Colorado Potato Beetle 582966 1280

Přilákejte na svou zahradu přátele z říše hmyzu. Pochutnají si na nechtěných škůdcích

Pěstování rostlin v domě nebo zahradě podléhá mnoha hrozbám. Jednou z nich jsou škůdci. Právě škůdci všeho druhu na rostliny kálí, okusují listy i plodiny, škodí na stoncích, kmenech i kořenech. V boji proti některým škůdcům, bakteriím či houbám pomohou o něco větší záškodníci. Proč si na zahradu nalákat brouky, berušky a pavouky?

Zlatoočka obecná

Hmyz se zlatýma očima, světle zelené barvy, mající průhledná křídla, bývá často zaměňován s můrou. Dospělí jedí pyl a květinový nektar, ale jejich larvy jsou skuteční predátoři. Jedí mšice a roztoče. K jejich přilákání zasaďte růže, aronie, ostružiny, jeřabiny a švestky.

Mohlo by vás zajímat:  Návštěvy srnců na zahradě nebývají vítané. Existují však účinné metody, jak je odradit
Zdroj obrázku: Pixabay

Brouci

Brouci, zejména ty z čeledi karabidů, jsou také spojenci v boji proti škůdcům. Brouci loví další hmyz a jeho larvy, ale také žížaly, šneky, housenky a některé obojživelníky. Užiteční jsou také brouci, kteří mají kratší první pár křídel a jsou obvykle tmavé barvy.

Berušky

Jedním z nejznámějších užitečných brouků jsou nepochybně berušky. Berušky se živí mšicemi, ale také roztoči, larvami much a housenkami motýlů. Larvy i dospělí jsou masožravci. Na zahradě se beruškám zalíbí v případě, že nebude příliš často sekána a budou v ní nějaké listy, pod kterými najdou úkryt.

Mohlo by vás zajímat:  Skrytí škůdci představují největší hrozbu pro každou zahradu. Vyhlaste housenkám válku

Pavouci

Na zahradě se často můžeme setkat s pavouky, kteří v nás bohužel vyvolávají znechucení. Výsledkem je, že se jich často rychle zbavíme, a to je chyba. Jsou také spojenci v boji proti škůdcům, protože loví hmyz. Chytí je do svých sítí a pastí.

Ploštice

Ploštice přispívají ke snížení počtu škodlivých organismů. Objevují se na stromech a keřích od časného jara do pozdního podzimu. Živí se roztoči, larvami a jiným malým hmyzem. Ploštice přezimují pod listy a kůrou stromů, takže stejně jako v případě berušek je dobré nechat je v neupravené zahradě.

Přidat na Seznam.cz