Pink Purple Hydrangea Bush Window English Terraced House

Chladné období je vhodné pro množení hortenzií ze řízků

Hortenzie jsou v Čechách neuvěřitelně oblíbené. Není se čemu divit, protože vypadají na zahradách i ve vázách nádherně. Pokud si chcete krásné a honosné keře užít i příští rok na jaře, nemusíte je kupovat v obchodě. Podzim je nejlepším obdobím, kdy můžete udělat řízky z dřevnaté části keře a rozmnožit si rostlinu na jaro.

Kdy množit hortenzie?

Reprodukci hortenzií můžete udělat hned několika způsoby. Jedním z nich je sběr mladých výhonů na vrcholu rostliny. To byste měli dělat v létě nebo počátkem podzimu. Konec října a listopadu (prosinec za vysokých teplot) jsou nejlepším obdobím pro dřevnaté řízky. Tímto způsobem můžete rozmnožit hortenzii během února tak, že bude připravená na jaro.

Mohlo by vás zajímat:  Prvosenky: Přijměte jarní pozdrav
Large Beautiful Pink Hydrangea Modern Greenhouse
Zdroj obrázku: Freepik

Jak získat řízky na nové rostliny?

Na přípravu sazenic hortenzie byste si měli počkat do prvního mrazu. Potom odřízněte květenství a dřevnatou část. Tu rozdělte na další části, přičemž každá z nich by měla mít alespoň dvě poupata. Řízky zastřihněte asi 2 centimetry nad pupenem a měli byste se držet délky asi 20 centimetrů u každého řízku.

Takto připravené řízky musíte vložit do vysokého hrnce nebo kyblíku s pískem. Písek musí zakrývat celou rostlinu. Z tohoto důvodu musí být nádoba dostatečně vysoká. Do písku je přitom můžete klidně umístit poměrně hustě. Do jedné nádoby jich můžete dát až dvacet. Ujistěte se, že pupeny a listy směřují nahoru, aby se mohla rostlina správně rozvíjet.

Mohlo by vás zajímat:  Oáza klidu na vlastní terase díky exotickým kráskám s barevnými květy

Péče o řízky hortenzie během zimy

Jakmile budete mít takto připravené řízky, musíte je správně uchovávat během zimy. Kyblík umístěte na chladné místo. Ideální je sklep nebo skleník. Nádobu můžete nechat i na zahradě, ale musíte ji zakrýt vrstvou listí nebo chvojím, abyste rostliny ochránili před mrazem. Rozmnožení vám zabere jen pár minut, ale získáte mnoho úžasných rostlin. Hortenzie vám přitom budou kvést již 2 roky po vytvoření řízků.

Zdroj: https://www.seasonalgardening.co.uk/propagating_hydrangea_cuttings.html
Přidat na Seznam.cz