Bulbs Garlic Ceramic Plate Wooden Table Close Up

Česnekový postřik je tajnou zbraní zahradníků, kteří rok co rok bojují s nebezpečnými mšicemi

Útoky mšic jsou často nečekané, a když ovládnou naši zahradu, bez ostychu ničí, na co přijdou. Pokud nepodnikneme kroky k jejich vyhubení, mohou rostliny nejen oslabit, ale také je vystavit nebezpečí napadení houbovými chorobami. Jakmile mšice zpozorujeme, musíme rychle jednat. Pomoci může postřik, který si snadno vyrobíte doma.

Nejen lidé, ale i rostliny česnek ocení

Česnek nejčastěji sháníme v období podzimu a zimy, kdy nás zužuje nespočet infekcí. Díky obsahu allicinu patří mezi přírodní antibiotika, která pomáhají od nachlazení a chřipky. Samozřejmě také propůjčuje pokrmům zajímavou a výraznou chuť. Česnek ale může být užitečný i pro rostliny, pro které může být přírodním hnojivem, ale také osvědčeným přípravkem proti škůdcům.

Mohlo by vás zajímat:  V září potřebuje péči trávník, dřeviny i drobné rostliny

Pokud zaznamenáte na rostlinách mšice, vyrobte si česnekový postřik, který je spolehlivě odpudí. Jeho příprava je velmi snadná, potřebovat budete jenom pět stroužků česneku a litr vody. Stroužky česneku oloupejte, rozdrťte a nasekejte nebo prolisujte. Pak je přelijte litrem vody a nechte za občasného míchání několik hodin stát. Po této době stačí roztok scedit a naředit s vodou v poměru 1 : 1.

Zdroj obrázku: Freepik

Opakujte podle potřeby

Zředěný nálev přelijte do rozprašovače a použijte jako postřik na rostliny. Česnekový přípravek musí být aplikovaný důsledně a mnohdy i opakovaně, zejména pokud už mšice zamořily většinu našich rostlin. V takovém případě ho aplikujte každý den až do doby, než kompletně zmizí. Česnekový postřik vydává charakteristický zápach, který mšice odrazuje od dalšího ničení.

Mohlo by vás zajímat:  Černé mušky lze odpudit aromatickými rostlinami nebo zeleninou

Pokud chceme mít jistotu, že se zákeřní škůdci už nevrátí, lze česnekovou směs používat i pravidelně. V takovém případě ji stačí aplikovat jednou týdně. Navíc se ukazuje, že tento postřik může být účinný také na jiné škůdce, jako jsou svilušky nebo molice. S těmito parazity často bezúspěšně bojujeme chemickými přípravky, které mohou uškodit nejen nám, ale i rostlinám. Česnekový roztok je naproti tomu zcela bezpečný.

Zdroj: https://plantcaretoday.com/garlic-spray-aphids.html
Přidat na Seznam.cz