Fresh Healthy Beet Juice Glass White Background

Červená řepa si zaslouží čestné místo v jídelníčku. Tato zelenina je doslova nabitá zdravím

Červená řepa je již dlouho oblíbenou zeleninou, ale její zdravotní přínosy nejsou plně doceněny. Je známá jako přísada do polévek a zavařenin, ale na našich stolech se objevuje jen zřídka. Červenou řepu se vyplatí zařadit do každodenního jídelníčku, protože je bohatá na živiny a blahodárně působí na náš organismus. Ideální je pít čerstvě vymačkanou šťávu z červené řepy.

Léčivé vlastnosti

Červená řepa obsahuje mnoho živin, které blahodárně působí na fungování našeho těla. Obsahuje antioxidanty, které bojují s volnými radikály. Řepa se dále pyšní vitamíny A, C, E, K a B. Tato zelenina je navíc bohatá na kyselinu listovou a řadu minerálních látek včetně hořčíku, zinku, vápníku, sodíku a fosforu. Pokud máte žaludeční problémy, vláknina v červené řepě vám pomůže lépe trávit.

Mohlo by vás zajímat:  Bez cibule se neobejde mnoho receptů, skvělé využití ale najde i jinde

Snižuje krevní tlak

Jednou z výhod pití šťávy z červené řepy je, že snižuje krevní tlak. Tím klesá pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mrtvice. Tento účinek je způsoben dusičnany a výzkumy ukazují, že stačí vypít 250 mililitrů šťávy z červené řepy a účinek se dostaví.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomáhá trávicímu systému

Červená řepa obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje trávicí systém a upravuje trávení. Tato zelenina se doporučuje lidem na redukční dietě. Výrazný účinek má šťáva z kyselé řepy. Obsahuje spoustu probiotik, která zabraňují zácpě.

Mohlo by vás zajímat:  Pět pravidel pro bohatou úrodu rajčat

Posiluje imunitu

Pro zvýšení imunity se doporučuje zejména čerstvě vymačkaná šťáva z červené řepy. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Vyplatí se ji používat jako pomocný prostředek při virových onemocněních. Šťávu z červené řepy mohou pít také těhotné ženy a malé děti. Je to bezpečný a přirozený lék na zmírnění příznaků chřipky a nachlazení.

Detoxikuje

Látky obsažené v řepě pročišťují organismus a urychlují vylučování toxinů z těla. Navíc podporují činnost jater a ledvin. Řepa také brzdí rozvoj aterosklerózy. Detoxikace zlepší vaši pohodu a pomůže vám shodit zbytečné kilogramy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-beets
Přidat na Seznam.cz