Čerstvé bylinky provoní domov i pokrmy. Ty nejoblíbenější vyžadují minimum péče
Bylinky pěstuje mnoho lidí na své zahrádce, na balkóně nebo i doma v květináčích. Jejich pěstování je nenáročné a můžeme mnoho získat – od aromatické vůně, léčivých účinků až po koření. Ačkoliv se pěstují snadno, každá má své potřeby a preference.
Zvolte vhodný substrát
Při pěstování bylinek je správný substrát základem. Neměl by vysychat a měl by propouštět vodu. Vhodnou volbou je substrát přímo pro bylinky. Na dno květináče můžete dát písek, který zvýší propustnost.
Jak pěstovat mátu?
Mátu byste neměli vysazovat na slunných místech, má ráda stín. Pokud ji vystavíme přímému slunci, hrozí, že uschne. Měla by se pravidelně zalévat. Pokud se o ni dobře staráme, dokáže se hodně rozrůst. Na to pozor, může vytlačit jiné rostliny.
Bazalka
Oblíbená voňavá bylinka, která naopak má ráda slunná místa. Nemá ráda přehnanou zálivku, její pěstování je nenáročné. Vyroste prakticky všude. Ale jde o jednoletku, každý rok ji budete sázet znovu. Vyplatí se pěstovat pro své široké uplatnění v kuchyni.
Oregano
Oregano sázíme brzy na jaře. Preferuje slunná místa a bezvětří. Pokud ho budete správně zastříhávat a zalévat, bude se mu dařit. Čerstvé oregano se hodí například do salátu a těstovin, vhodné je i k dochucení ryb. Má nezaměnitelné aroma.
Koriandr
Miluje teplá a slunná místa a vyžaduje pravidelnou zálivku. Je vhodné ho pěstovat v květináči na parapetu. Hodí se do omáček a ke grilovanému masu. Pokud používáte čerstvý do teplé kuchyně, přidávejte ho až nakonec, aby vynikla jeho chuť.
Jaké další bylinky se vyplatí pěstovat?
Jsou další bylinky, které vám udělají v kuchyni radost. Které mezi ně patří?
- Šalvěj,
- rozmarýn,
- kopr,
- pažitka.
Jistě se najde i mnoho dalších voňavých a chutných rostlin, nic vám nebrání experimentovat. Pokud jim zajistíte vhodné podmínky, bez problémů vám porostou v květináči na parapetu, abyste je měli v kuchyni hned po ruce.
Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/herb-garden/5068.html