Woman Makes Holes Soil With Garden Tool Sowing Seeds Seedling Container Preparation Planting Seedlings Home Gardening Growing Vegetables Herbs Food

Drenážní vrstva ochrání rostliny před přelitím. Přebytečná voda jednoduše odteče pryč

Přelití je nejčastějším důvodem úhynu nejen pokojových rostlin. Mezi nejnáchylnější rostliny patří ty, které zaléváme do misky pod květináčem či truhlíkem, nebo květiny pěstované v květináči bez odtokových otvorů. Když voda neodtéká a je u kořenů příliš dlouho, kořeny začnou postupně hnít a to není dobrá zpráva. Jedny z nejcitlivějších rostlin na přelití jsou sukulenty a kaktusy.

Prevence zabrání přelití

Jedním způsobem, jak přelití preventivně předejít, je drenáž – propustná vrstva na dně květináče. Ta umožňuje zemině částečné čerpání tekutiny a zároveň zabraňuje hrozícímu přemokření. Materiály na drenážní vrstvu rozlišujeme na jemné a hrubé. Obecně mezi nejvhodnější spadá perlit, jemný keramzit (umělé kamenivo) nebo drcená láva. Pokud by přeci jen mělo dojít k přelití, zmíněný materiál umožní vodě protéct. Kdyby voda zůstala v květináči moc dlouho, došlo by k uhnívání kořenů, a tím pravděpodobně i k uhynutí celé květiny.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje, které nekvetou, jsou noční můrou všech pěstitelů, zabránit fiasku ale není složité
Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je i načasování

Na drenáž je nejvhodnější doba na jaře, kdy přesazujeme. Po zimní stagnaci se květiny probouzejí k životu a potřebují nový prostor pro růst. Myslete na to, že pokaždé je nutné vytvořit novou drenážní vrstvu. A to i přesto, že materiál jako takový můžete využít opakovaně, pokud ho omyjete.

Připravte si na přesazování vše, co budete potřebovat. Nový květináč nebo truhlík, substrát a zvolený materiál, který bude fungovat jako drenáž. Pokud zvolená nádoba nemá na dně otvory, vytvořte je. U plastových typů je možné dno proděravět například horkým hřebíkem. Drenážní materiál navrstvěte na dno nádoby do čtvrtiny až třetiny květináče, minimálně však do výšky pěti centimetrů. Množství závisí na velikosti květiny. Na připravený základ nasypte zeminu a zasaďte do ní rostlinu. Nakonec truhlík prolijte vodou. Ta by měla protéct otvory na dně nádoby. Pokud se tak stalo, úspěšně jste přesadili svou květinu.

Zdroj: https://laidbackgardener.blog/2018/02/27/garden-myth-houseplants-need-a-drainage-layer/
Přidat na Seznam.cz