Sad 505857 1920

Na deprese bez nebezpečné chemie aneb Místo antidepresiv raději známé voňavé bylinky

Chladné a pošmourné zimní dny jsou pro mnoho lidí dobou stresu, špatného spánku, únavy a depresí. Slunečního svitu ubývá, a to s sebou nese i snížení aktivity a imunity. Bylinky mají v takové chvíli neuvěřitelnou moc. Kouzlo jim dodá i to, že si je sami vypěstujeme nebo nasbíráme a usušíme. 

Tři rostlinky pro dobrou náladu

Pojďme dobré náladě naproti. Přírodní antidepresivum nebo účinná pomoc v době, kdy nepřichází spánek, zlepšení krevního oběhu a posílení imunity, to vše nám pomůže zahnat chmury. A jaké jsou ony zázračné bylinky?

  • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
  • Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
  • Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak působí na náš organismus?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Třezalka tečkovaná je vytrvalá bylina s jasnými tečkami v listech, které jsou vidět proti světlu. Květy jsou drobnější a sluncově žluté. Popíjení čaje z třezalky působí na nervový systém a zvyšuje hladinu tzv. hormonu štěstí (serotoninu). Obecně třezalka zlepšuje náladu, zmírňuje úzkosti a deprese. Lepší spánek nám zajistí kozlík lékařský. Jedná se rovněž o trvalku, která napomáhá ke zklidnění, uvolňuje stres z přepracování, doporučuje se také proti bolestem hlavy nebo bušení srdce. Kozlík lékařský působí také na trávení a proti nadýmání. Rozmarýn lékařský známe spíše ze středomořské kuchyně. Jedná se o stálezelenou bylinu s výraznou vůní, která spolehlivě uklidní podrážděné nervy, působí pozitivně na trávení. Kromě toho posiluje imunitu, tak důležitou v tomto období.

Všeho s mírou 

Platí to i o bylinkách. Některé bylinky nelze užívat dlouhodobě nebo v kontraindikaci s určitými onemocněními nebo léky. Třezalku tečkovanou můžeme užívat v kůře, která bude trvat maximálně 6 týdnů, pak je třeba ji na 3 měsíce vynechat. Kozlík lékařský nelze užívat v těhotenství a při kojení, není vhodný pro malé děti a při nemocech jater. Rozmarýn lékařský nemá žádná omezení.

Mohlo by vás zajímat:  Tinktura z měsíčku pomůže překonat nejedno náročné období. Domácí recept je jednoduchý
Přidat na Seznam.cz