Fresh Green Leaves Stevia Plant

Ceny potravin rostou, ušetřit na cukru ale může každý. Doma vypěstovaná stévie je ideální variantou

Cena potravin v Čechách neustále roste. Cukr není žádnou výjimkou a jeho cena stoupá. Mnoho lidí ho chce také nahradit zdravější variantou, protože cukr má velmi negativní vliv na naše zdraví. Stévie je skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Sirup ze stévie je bohužel poměrně drahý, což mnoho lidí odrazuje. Pěstování této rostliny na zahradě, terase nebo balkoně není náročné a můžete mít domácí, přírodní a jedinečné sladidlo.

Co je stévie?

Stévie se řadí mezi rostliny čeledi Asteraceae. Na světě najdeme přes 200 různých druhů této rostliny. Málokterý z nich se ale vyznačuje sladkými listy, které se používají jako přírodní sladidlo a ze kterých se také komerčně vyrábí sladký sirup. Nejoblíbenější odrůdou je Stevia rebaudiana, kterou lidé pěstují již více než 1500 let. Sušené listy stévie jsou třicetkrát sladší než cukr a nemají žádné kalorie. Právě tyto dva důvody jsou hlavní při přechodu z cukru na stévii.

Mohlo by vás zajímat:  K rajčatům do záhonu se nehodí všechny druhy zeleniny
Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování stévie na zahradě

Nejlepší měsíc pro výsadbu stévie na zahradě je jednoznačně květen. Půda totiž bude již dostatečně vyhřátá od slunce, aby mohla rostlina pohodlně růst. Na výsadbu potřebujete 15–16 stupňů Celsia, aby se mohla správně rozvíjet. Stévie vyžaduje kyselé až neutrální pH společně s písčitým a propustným substrátem. Nezapomínejte také na zálivku a pravidelné odstraňování plevele. Bez těchto pár podmínek nebude moci stévie pořádně růst.

Pěstování stévie v květináči

Stévii si můžete úspěšně vypěstovat také v květináči. Miluje slunná místa a teploty mezi 22 a 28 stupni. Čím více slunce jí poskytnete, tím sladší budou její listy. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, protože substrát musí být neustále vlhký. Na druhou stranu nesmíte rostlinu přelévat, jinak jí začnou hnít kořeny. Dobré je také zastřihování špiček výhonů, což povede k husté a košaté rostlině plné vynikajících, sladkých listů.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-stevia
Přidat na Seznam.cz