Macro Photo Working Bees Honeycombs Beekeeping Honey Production Image

Cennější než med, žlutější než zlato: včelí pyl je skutečné přírodní bohatství

Nejoblíbenějším včelím produktem je samozřejmě med, ale ještě cennější je včelí pyl, který se řadí mezi superpotraviny. Květový pyl je zdrojem výživy pro včely v úlu. Vlastností mohou využít i lidé, protože je zásobárnou vitamínů, kyseliny listové, inositolu, kvercetinu a minerálů, pozitivně působí na imunitu a napomáhá látkové výměně. Jaké účinky má včelí pyl a jak jej užívat?

Včelí chléb nebo perga

Včelí pyl, včelí chléb nebo také perga je známý pro své účinky již od starověku. Jedná se o nasbíraný pyl z květů, který včely přináší na svých nožkách do úlu, kde se smísí s medem, nektarem a včelími slinami, čímž vzniknou malé kuličky. Povětšinou mají žlutou barvu, ale záleží na druhu opylované rostliny, jedna kulička obsahuje až 100 tisíc zrnek pylu z různých květů. Právě pro svůj přírodní původ je včelí pyl výtečným doplňkem stravy.

Mohlo by vás zajímat:  Brukvovitá zelenina udrží játra i imunitu v kondici. Někteří by se jí ale měli obloukem vyhnout
Zdroj obrázku: Freepik

Jak užívat včelí pyl

Jak chutná včelí pyl? Vůbec nepřipomíná med, má totiž hořkosladkou chuť, proto se přidává do mléka nebo různých dezertů. Stejně jako při použití medu by se neměl přidávat pyl do horkých nápojů, vysoká teplota může zlikvidovat jeho účinky. Léčitelé doporučují užívání včelího pylu alespoň po dobu 3 měsíců pro dosažení vytčených cílů. Měla by se užívat jedna lžička až jedna lžíce včelího pylu denně, přičemž jej mohou užívat i lidé na dietě, protože 10 gramů obsahuje asi 26 kcal. Se včelím pylem musí být opatrní alergici, u kterých může dojít k nežádoucí reakci.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherná podzimní dekorace i výtečný zdroj vitaminů: nezapomeňte vyrazit na jeřabiny

Účinky včelího pylu

Včelí pyl je pokladnicí vitamínů A, řady B, C, D i H a minerálů, jako jsou draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík, železo, mangan nebo zinek. Obsahuje další cenné látky, které mají vliv na:

  • posílení obranyschopnosti organismu,
  • zlepšení metabolismu a hubnutí,
  • zvýšení hladiny železa při anémii a červených krvinek,
  • snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi,
  • snížení vysoké hladiny krevního tlaku,
  • zlepšení funkce jater,
  • zlepšení zraku,
  • snížení hladinu stresu,
  • zmírnění nachlazení a příznaků astmatu,
  • podporu chuti k jídlu, při onemocnění žaludku a dvanáctníku.
Zdroj: https://www.cookinglight.com/eating-smart/nutrition-101/bee-pollen-health-benefits
Přidat na Seznam.cz