Cup Tea With Tea Bags Table

Čajové sáčky najdou nové využití v domácnosti, na zahradě i při péči o pokožku

Použité sáčky od čaje mají perfektní využití doma, na zahradě i při péči o tělo. Nejlépe vám přitom poslouží černý, zelený nebo bílý čaj. Vyhnout byste se měli čaji ovocnému nebo čaji s různými přídavky. Teď už se ale vrhněme na konkrétní tipy.

Použití v domácnosti

 • Deodorant: Použité čajové sáčky lze vložit do misky nebo nádoby, aby fungovaly jako přírodní deodorant. Pomáhají absorbovat pachy v lednici, skříni, nebo dokonce v botách.
 • Čištění: Čaj obsahuje přírodní třísloviny, které mají čisticí účinek. Použité čajové sáčky můžete použít k čištění povrchů, jako jsou zrcadla a okna.
 • Osvěžte koberce: Použitými čajovými sáčky můžete také posypat koberce, abyste odstranili zápach. Nechte čajové lístky několik minut odležet a poté je vysajte.
 • Odstraňovač skvrn: K odstranění skvrn z oblečení lze také využít čajové sáčky. Jednoduše namočte potřísněný předmět do studené vody s několika použitými čajovými sáčky na několik hodin a poté vyperte jako obvykle.
Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se sežrat komáry. Zasaďte si rostliny, které je spolehlivě odeženou

Použití na zahradě

 • Kompostování: Použité čajové sáčky můžete přidat do kompostu. Mají vysoký obsah dusíku a mohou tak pomoci vyrovnat poměr uhlíku a dusíku v kompostu. To urychlí proces kompostování a poskytne cenné živiny rostlinám.
 • Hnojivo: Použité čajové lístky můžete použít také jako přírodní hnojivo. Jednoduše vysypte obsah čajových sáčků kolem rostlin nebo je zamíchejte do půdy. Živiny v čajových lístcích budou pomalu uvolňovány do půdy a absorbovány vašimi rostlinami.
 • Hubení škůdců: Čajové lístky obsahují kyselinu tříslovou, která je přirozeným repelentem proti některým škůdcům. Můžete posypat použité čajové lístky kolem rostlin, aby odpuzovaly škůdce, jako jsou slimáci a hlemýždi.
Mohlo by vás zajímat:  Mravenci dům i zahradu rádi opustí. Stačí jim do cesty nastražit věci, které nesnesou
Zdroj obrázku: Freepik

Použití při péči o tělo

 • Tonikum: Vychlazené čajové sáčky můžete použít jako přírodní tonikum pro pokožku. Antioxidanty v čaji totiž pomáhají snížit zánět a zlepšit celkový vzhled pleti. Jednoduše naneste čaj na pokožku přímo čajovým pytlíkem.
 • Ošetření očí: Čajové sáčky lze použít jako přírodní léčbu oteklých očí a tmavých kruhů. Jednoduše namočte dva použité čajové sáčky do studené vody a poté je přiložte na oči na 10–15 minut. Kofein a taniny v čaji snižují otoky a rozjasňují pokožku kolem očí.
 • Peeling: Použité čajové lístky můžou posloužit také jako přírodní peeling. Jednoduše smíchejte listy s malým množstvím medu nebo olivového oleje, abyste vytvořili pastu, a poté jemně vmasírujte do pokožky krouživými pohyby. Opláchněte teplou vodou pro hladkou, zářící pokožku.
 • Přídavek do koupele: Použité čajové sáčky můžete přidat do koupele pro relaxační a omlazující koupel. Antioxidanty v čaji mohou pomoci zklidnit a vyživit pokožku.
Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/why-you-should-stop-throwing-away-used-tea-bags/
Přidat na Seznam.cz