Close Up Plant With Green Plant Background

Bylinné nálevy udrží rostliny zdravé a chráněné před škůdci

Dostatek vláhy je pro rostliny důležitý faktor. Závisí na ní jejich vývoj, zdraví i celkový vzhled. Pokud chcete mít rostliny ještě zdravější, heřmánkový nebo přesličkový nálev jsou ta správná cesta. Jsou to zcela přírodní hnojiva, která si doma dokážete vyrobit i vy. Zde zjistíte, které bylinky jsou pro pokojové rostliny nejvhodnější.

Heřmánek obsahuje mnoho látek

U odborníků se heřmánek těší velké oblibě a také je mezi nimi často využíván. Obsahuje mnoho prospěšných látek, které pozitivně působí na zdraví a vývoj rostlin. K těmto látkám patří minerální soli, vitamín C, flavonoidy a řada dalších látek. Výluh připravíte tak, že do 1/5 hrnku dáte sušené květy heřmánku a zalijete je půllitrem vody. Tuto směs spolu přivedete k varu. Následně vše scedíte a potom, co nálev vychladne asi na pokojovou teplotu, můžete začít používat. Pokojové i zahradní rostliny se doporučuje tímto hnojivem zalévat jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Na správném skladování ovoce a zeleniny není nic těžkého. Stačí mít v malíku základní pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Šalvěj proti škůdcům

V šalvěji se nachází velké množství vitamínů, mezi něž patří vitamíny A, B a C. Dále pak obsahuje minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, zinek a železo. Díky tomu je schopna rostliny lépe vyživit a ovlivnit jejich růst. Zároveň má baktericidní účinky, takže se v substrátu nebudou vyskytovat škůdci. Do sklenice nalejte ještě vařící vodu a přidejte polévkovou lžíci sušené šalvěje. Nechte 15 minut louhovat a po vychladnutí tekutinu přelijte do konve, přidejte vodu, abyste získali poměř 1 : 1. Aplikujte na rostliny jednou za týden.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin posílí imunitu rostlin, ochrání je před plísněmi a podpoří je v růstu

Zdravé květiny díky přesličce

Přeslička rolní se pyšní obsahem mnoha minerálních solí, saponinů, vitamínu B1 a fytosterolů. Každá z těchto látek pomáhá ke správnému růstu a dobrému zdraví květin. Zároveň budou rostliny méně trpět na různá onemocnění, plísně a budou odolnější vůči škůdcům. Nálev připravíte tak, že dvě lžičky sušené přesličky zalijete horkou vodou, asi tak hrnkem. Necháte 15 minut louhovat a následně přecedíte. Případně můžete výluh doředit vodou na poměr 1 : 1. Používejte jednou týdně.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/herbal-tea-for-plants.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/266480, https://www.britannica.com/plant/horsetail
Přidat na Seznam.cz