Planting 4226838 1280

Bylinky zakoupené v květináči budou vždy čerstvé po ruce, ovšem potřebují správnou péči

Doma pěstované bylinky se staly hitem, protože jsou nejen dekorativní, ale zároveň máte při vaření čerstvé bylinky přímo po ruce. Pokud je však koupíte například v supermarketu, je potřeba vědět, co jim po příchodu domů dopřát a jak se o ně starat, aby byly zdravé a vydržely vám.

Cesta bylinek až na váš stůl

Abyste věděli, jak se o bylinky správně starat, je dobré vědět, co mají za sebou, když překročí práh vašeho domu. Bylinky se obvykle pěstují ve velkém pod dohledem odborníků, kteří jim zajistí ty nejlepší podmínky, aby rychle a správně vyrostly. Je jim dopřáno správné složení půdy, optimální sluneční svit nebo umělé osvětlení, zálivka a potřebné hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Medvědí vůně i chuť - medvědí česnek
Zdroj obrázku: Pixabay

Když rostlinky vyrostou do požadované velikosti, připraví se pro odvoz do skladů, kde však panují zcela jiné podmínky, zejména chlad, a bylinky tak projdou prvním šokem. Poté se dostanou na police obchodů, kde si je zakoupí zákazníci. Nejčastější chybou nových majitelů je však to, že rostliny nechají v původní půdě a umístí je na parapet, což rostlinkám způsobí další šok a obvykle pak neprospívají a dlouho nevydrží.

Jak se o přinesené bylinky správně starat

Ještě než bylinky koupíte, věnujte pozornost jejich vzhledu a zdraví. Čím zdravější rostlinky si totiž pořídíte, tím větší máte šanci, že budou při správné péči prospívat. Všímejte si substrátu, v němž rostou, protože ten by rozhodně neměl být příliš vlhký nebo mokrý, protože tam hrozí uhnívání kořínků. Sledujte také zbarvení lístků, neměly by být nahnědlé nebo zažloutlé, případně s nežádoucími skvrnami, nebo dokonce škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí ho pokládají za obyčejný keř. Hloh se ale pyšní jedinečnými účinky na lidské zdraví
Zdroj obrázku: Pixabay

Když vybrané bylinky donesete domů, měli byste mít připravenou čerstvou zeminu a bylinky do ní přesadit. Do květináče dejte dolů vhodnou drenážní vrstvu, například hliněné střepy nebo štěrk. Podle potřeby je dobré použít i jiný květináč, například kořeny estragonu, rozmarýnu a máty rostou do hloubky, a potřebují tedy hlubší nádobu.

Bylinkám poskytněte jemnou zálivku a umístěte je tak, aby sice měly dostatek světla, ale nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. V takovém případě totiž bylinky příliš kvetou a do květů se soustřeďuje celá jejich síla, my je ale obvykle pěstujeme pro jiné části, které slouží jako koření. Neumísťujte je tedy v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla a také je chraňte před průvanem, který jim nesvědčí.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/hgen/herb-plants-growing-in-one-pot.htm
Přidat na Seznam.cz