Bylinky3

Bylinky lze snadno pěstovat na parapetu, kde budou spokojené a vždy po ruce

Bylinky jsou chuťově výrazné a každý z nás by je měl používat místo chemických dochucovadel. Takové vzhledově krásné a voňavé rostliny poskytují dokonce mnoho výhod, ať už chuťových, nebo zdravotních. Pomohou nám vyléčit různá onemocnění a jsou nenáročné na pěstování. Také jen zřídka bývají napadené škůdci, což je jistě velká výhoda. Rádi bychom vám prozradili, jak si s malým úsilím vytvořit domácí bylinnou zahrádku na parapetu.

Substrát pro bylinky

Substrát pro bylinky musí být dokonale propustný, ale zase ne tak, aby se vlhkost rychle odpařila. Také obyčejná zahradní zemina rozhodně není vhodným řešením. Nejlepší volbou bude, když koupíte rašelinovou směs. Budete také potřebovat trochu písku, který umístíte na dno květináče. Tím zajistíte lepší odvodnění hlíny a kyslík bude kořenům přístupnější. Popřemýšlet můžete také o hydrogelu umístěném v hlíně.

Mohlo by vás zajímat:  Ořezání dodá levanduli energii. Nasbírané snítky se hodí k sušení nebo do tinktury
Zdroj obrázku: Freepik

Světlo pro bylinky

Bylinky milují světlo, o tom není pochyb. Vyžadují teplo, slunce a bezvětří. Bylinky nejlépe porostou na parapetu, pokud mají 15–20 °C. Jestliže otevíráte okna tam, kde máte umístěné bylinky, rozhodně je na větrání přesuňte jinam. Pokud na ně bude působit vítr, substrát bude rychleji vysychat.

Jak často bylinky zalévat

Bylinkám poskytněte přiměřenou zálivku. Pokud bylinky začnou schnout, už je k životu neprobudíte. Měli byste jim poskytnout pravidelnou zálivku, ale s mírou, nepřelévat je. Můžete je zalít čerstvou vodou z vodovodu, ale nejlépe nechte kohoutkovou vodu alespoň přes noc odstát. Co jim prospěje nejvíce, je dešťová voda. Jednoleté bylinky, jako je například bazalka, nemusíte hnojit. Naopak mnoholeté bylinky určitě pohnojte nejlépe pomocí hnojiva na bázi přírodních surovin. A to každé dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky obohatí kuchyni jedinečnou vůní a vytvoří dokonalou chuťovou harmonii
Zdroj obrázku: Freepik

Stříhání bylinek

Nezapomínejte na pravidelné stříhání. Díky tomuto jednoduchému způsobu péče budou rostlinky lépe růst. Stříhat byste měli deset centimetrů nad substrátem. Pokud se na bylině objevují žluté listy, zaštípněte je, nenechávejte je na rostlině.

Jak bylinky sušit

Bylinky lze sušit, ale také zamrazit. Jakmile stonky sklidíte, měli byste je ihned usušit. Buď je usušíte v sušičce pro ovoce, nebo také v místnosti, kde je sucho a teplo. Nejlepší bude, pokud bylinky zavěsíte v létě pod pergolu, kam nesvítí slunce. Nezapomínejte na bylinky přehodit síť či je jiným způsobem přikrýt, aby vám po nich nelezl hmyz. Po usušení bylinky rozdrťte a skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Chraňte je před světlem, ale i vlhkem.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/yard-and-outdoors/5-easy-steps-to-growing-fresh-herbs-at-home-while-youre-in-quarantine/
Přidat na Seznam.cz