White Hydrangea Paniculata Blossoms Closeup

Květníkové hortenzie učarují každého bohatými květy a impozantním vzrůstem. Přichází ideální doba pro jejich zasazení

Hortenzie typu bouquet patří mezi ozdoby zahrady nebo terasy, jedná se totiž o květiny, které kvetou od července až do října. Nejčastěji se pěstují jako hrnkové, přičemž je možné je použít i jako řezané do vázy. O to větší radost přinášejí. Jaké druhy květníkových hortenzií jsou oblíbené, jak tyto rostliny pěstovat? Inspirujte se tipy zkušených zahradníků!

Z daleké Asie na tuzemský balkon

Říká se jí kyticová nebo hrnková hortenzie, její latinský název je Hydrangea paniculata, v češtině nese název hortenzie latnatá. Vzrostlý keř pochází z Japonska, ale v tuzemsku se mu daří, nadto existuje mnoho kultivarů, které se výtečně vyjímají ve velkém květníku. Tento druh hortenzie se vyznačuje vzpřímeným růstem, keř může dorůst do výšky až 3 metrů, proto jsou potřeba opravdu velké nádoby, přičemž potřebuje i dostatek místa v okolí. Drobnější květy v mohutných latách mají různé barvy, přičemž květenství může dosahovat délky až 40 centimetrů. Tyto odrůdy jsou vhodné pro pěstování na zahradách, terasách i balkonech, přičemž přinášejí radost od července až do října.

Mohlo by vás zajímat:  Echinacea přiláká na zahradu motýly. Je odolná vůči mrazu a léčí
Zdroj obrázku: Freepik

Mnoho různých odrůd

Jak již bylo řečeno, hortenzie se pyšní mnoha různými kultivary. Mezi nejoblíbenější patří Vanille Fraise, která dosahuje asi dvoumetrové výšky a pyšní se velkými bílými, růžovými nebo červenými květy. Dalším typem je Polar Bear s mohutnými květy a lehce narůžovělým odstínem. Tento typ je ideální pro řezání do vázy. Další druh s krásně citronovým zabarvením se jmenuje Limelight, kvete od července do října, přičemž na sklonku léta získává růžový nádech. Na vzrůst nejmenší je odrůda Diamant Rouge, která je známá růžovočervenými kvítky, které mají zpočátku akvamarínový nádech. Podzim zakončuje s temně rudými květy a listy oranžového zabarvení.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie potřebuje během sezóny pravidelné hnojení

Hortenzie milují polostín

A kam hortenzie usadit? Milují polostinné umístění s přístupem slunečních paprsků za předpokladu, že mají dostatek závlahy. Výhodou těchto obřích květníkových rostlin je jejich mrazuvzdornost. Výsadba sazenic je možná na přelomu srpna a září, důležité je pravidelné zalévání. Hortenzie lze rozmnožit pomocí řízků, stonky by měly mít alespoň dva uzly s pupeny, přičemž sadba je možná přímo do země v průběhu října. Namnožené sazenice v průběhu listopadu se sází až na jaře, přechovávání je možné v nádobách s pískem.

Zdroj: https://www.provenwinners.com/panicle-hydrangeas
Přidat na Seznam.cz