Diabetes 777002 1920

Bylinky, které je vhodné zařadit do jídelníčku při cukrovce

Cukrovka patří k běžným civilizačním chorobám a český životní styl propuknutí této nemoci bohužel přeje. Nahrává jí nejen naše záliba v konzumaci alkoholických nápojů všeho druhu, ale také strava chudá na čerstvé ovoce a zeleninu, a naopak bohatá na nepříliš zdravé tuky živočišného původu nebo rafinované cukry. Ani skutečnost, že Češi se zdravému pohybu věnují stále méně a přibývá také lidí se sedavým zaměstnáním, nepomáhá cukrovce předcházet.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jako regulace i prevence

Minimum, které pro sebe každý z nás může udělat, je zařadit do jídelníčku bylinky, které pomáhají regulovat hladinu krevního cukru, případně snižovat inzulinovou toleranci, případně regulují sekreci inzulínu jako takového. Správné bylinky pomohou nejen lidem, u nichž už nemoc propukla, ale také rizikovým skupinám, kterým cukrovka zatím jen hrozí.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro je jako stvořené pro nové chutě a očistu organismu. Vojtěška vás rozhodně nezklame

Mezi nejlepší bylinky, které by neměli uniknout vaší pozornosti, v tomto směru patří:

  • bílá moruše
  • pampeliška
  • květ bezinky
  • plody jalovce

Z lékárny, z květináče i z přírody

Velkou výhodou bylinek je, že si je můžete snadno natrhat a usušit sami. To platí zejména pro bylinky zmíněné v seznamu uvedeném výše. Ještě účinnější než jednotlivé bylinky jsou bylinkové směsi určené pro cukrovkáře. Ty můžete koupit například v lékárnách, pochopitelně bez lékařského předpisu, nebo na farmářských trzích, kde můžete narazit na stánky různých kořenářů a bylinkářů.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivové hnojivo na dva způsoby. Rostlinám dodá základní živiny

Velmi jednoduchý způsob, jak přijít k bylinkám, je si je vlastnoručně vypěstovat. Tím vám samozřejmě nechceme radit, abyste v květináči zkusili pěstovat jalovec nebo bezinku, pro tyhle účely se hodí jiné proti cukrovce účinné bylinky. I v českých podmínkách můžete na balkoně nebo třeba na okně pěstovat lesní jahody, jejichž listy ovlivňují hladinu krevního cukru. A pokud máte balkon situovaný na jih, vyroste vám i pískavice řecké seno.

 

Přidat na Seznam.cz