Flowers 1325012 1920

Udržte řezané květiny mnohem déle čerstvé díky správnému řezu

Květiny dělají lidu radost dlouhá léta. Ať už doma či na zahradách, květina je něco, co nás vždy potěší – především ženy. Ovšem, jakmile je květina odříznutá od zdroje živin, tedy od kořenů, bez patřičné péče může uvadnout. Jak byste se o řezané květiny měli starat? A které do vázy zvolit? Připravili jsme pro vás několik tipů, které udrží vaše řezané rostlinky krásné a svěží po dlouhou dobu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aby vydrželi, správně je uřízněte

Pokud řežete květiny z vlastní zahrady, dbejte na to, abyste měli správný řezací nástroj. Mohou to být nůžky či nůž, ale vždy musejí být natolik nabroušené, aby byl řez rovný a rostlina se “netřepila”. První věc, která je velmi důležitá. Pokud se vám stonek takzvaně roztřepí, poškodíte rostlině tkáně a ta následně brzy uvadne. Jestliže máte květiny doma na zahradě, doporučuje se nestříhat je brzy ráno, večer nebo za velmi suchého počasí. Stříhat květiny po dešti bude vůbec nejideálnější. Některé květiny jsou také vhodnější stříhat ve fázi poupat, například krásné růže nebo pivoňky. Naopak jiné zase jedině v plném květu – ostálky, cínie nebo jiřiny, protože ve vázy nerozkvetou. Také bychom rádi upozornili u rostlin, jako jsou lilie a tulipány, abyste odstranili prašníky obalené pylem. Lehce obarví nábytek či ubrus, a navíc ubírají rostlině na svěžesti.     

Mohlo by vás zajímat:  Nálepky na zelenině a ovoci nesou důležité informace o prodávaných produktech
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak správně řezat květiny do vázy

Pokud se rozhodnete květiny nastříhat do vázy, ustřihněte je zešikma. Nikdy tedy ne rovně. Takové uříznutí bude pro rostlinu ideální a díky šikmému střihu bude absorbce vody plnohodnotnější. A to především u květin se silnými a tvrdými stonky, například růže, šeřík a jasmín. Dalším krokem bude odstranění listů pod hladinou vody. A to z toho důvodu, že listy pod hladinou začnou brzy hnít a množit bakterie, které podpoří úhyn rostliny. Dále bychom rádi upozornili na častou výměnu vody ve vázy. Ta by měla být stále čistá a chladná – destilovaná či převařená. Tehdy až budete měnit vodu, měli byste promýt i stonky květin. Za teplého počasí vyměňte vodu ve váze každý den.

Přidat na Seznam.cz